Cesta k provádění, výdělek a volno

Jak se dostat k provádění?

aneb Vážně to jde jen přes protekci?

Jen málokdy bývá na webech jednotlivých památek inzerát nabízející práci průvodce. V posledních letech ale takových inzerátů přibývá. Objevují se hlavně v zimě, takže zima je tím nejlepším obdobím, kdy hledat. V roce, kdy jsem se dala na provádění já, takových inzerátů bylo malinko, ale neodradilo mě to, prostě jsem napsala na místa, kde bych si dovedla představit provádět (pokud nejsou v místě bydliště, zeptejte se na možnost ubytování) a čekala. Líná huba , holé neštěstí, platí to i tady.

Peníze

aneb Nevydělám si více v Mekáči?

Peněz v kultuře je docela málo, takže pokud čekáte, že si za měsíc vyděláte 20 tisíc hrubého, jděte o dům dál. Brigádníci mají přibližně stejně peněz jako „normální“ průvodci, je to smutné, ale je to tak. První rok jsem prováděla za minimální mzdu, v dalších letech je to o dost lepší, ale jen málokde se dostanete nad 100 Kč na hodinu. Peníze se vám ještě strhávají, pokud si za měsíc vyděláte více než 10 000 Kč, na konkrétní podmínky se zeptejte přímo na objektu.

Volno

aneb Dostanu se přes prázdniny vůbec někam?

Podle zákona by po každých pěti dnech práce měly následovat dva dny volna (přesné znění v pracovních smlouvách), ale je důležité přiznat, že ne vždy tomu tak je. Přes léto chodí hodně lidí (ve smyslu návštěvníci), a vždycky se stane, že někdo onemocní, zlomí si ruku, nebo se na provádění vykašle a nenastoupí, takže s příliš velkým volnem nepočítejte. Je to daň k tomuto povolání. Taky se může stát, že když konečně máte volno třeba po deseti dnech provádění v kuse (trochu hardcore, ale ne jako čtrnáct dní v kuse), nečekaně vám zavolají, že musíte do práce. Před prvním nástupem do práce (a nejlíp před podepsáním smlouvy) nahlaste, které dny opravdu nemůžete, ušetříte si tím komplikace.

Prosím, pokud byste někde našli zkopírované moje tipy (především na stránce jednoho průvodce, jehož jméno začíná na A.), dejte mi vědět, já jsem totiž začala spisovat o práci v takovéto formě dříve.

You may also like

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *