Cesta k provádění, výdělek a volno

 1. Jak se dostat k provádění?

aneb Vážně to jde jen přes protekci?

Jen málokdy bývá na webech jednotlivých památek inzerát nabízející práci průvodce. V posledních letech ale takových inzerátů přibývá. Objevují se hlavně v zimě, takže zima je tím nejlepším obdobím, kdy hledat. V roce, kdy jsem se dala na provádění já, takových inzerátů bylo malinko, ale neodradilo mě to, prostě jsem napsala na místa, kde bych si dovedla představit provádět (pokud nejsou v místě bydliště, zeptejte se na možnost ubytování) a čekala. Líná huba , holé neštěstí, platí to i tady.

Peníze

aneb Nevydělám si více v Mekáči?

Peněz v kultuře je docela málo, takže pokud čekáte, že si za měsíc vyděláte 20 tisíc hrubého, jděte o dům dál. Brigádníci mají přibližně stejně peněz jako „normální“ průvodci, je to smutné, ale je to tak. První rok jsem prováděla za minimální mzdu, v dalších letech je to o dost lepší, ale jen málokde se dostanete nad 100 Kč na hodinu. Peníze se vám ještě strhávají, pokud si za měsíc vyděláte více než 10 000 Kč, na konkrétní podmínky se zeptejte přímo na objektu.

Volno

aneb Dostanu se přes prázdniny vůbec někam?

Podle zákona by po každých pěti dnech práce měly následovat dva dny volna (přesné znění v pracovních smlouvách), ale je důležité přiznat, že ne vždy tomu tak je. Přes léto chodí hodně lidí (ve smyslu návštěvníci), a vždycky se stane, že někdo onemocní, zlomí si ruku, nebo se na provádění vykašle a nenastoupí, takže s příliš velkým volnem nepočítejte. Je to daň k tomuto povolání.  Před prvním nástupem do práce (a nejlíp před podepsáním smlouvy) nahlaste, které dny opravdu nemůžete, ušetříte si tím komplikace.

Edit: K případnému napadání mého blogu nebo mě se nebudu vyjadřovat. K tomu, kdo koho kopíruje taky ne. Povznesla jsem se nad to. Jen si prosím uvědomte, že toto je můj blog, můj prostor, krerý chci virtuálně čistý. Pokud na mě  budete plivat na svých stránkách, prosím. Nechť si každý o jednotlivém průvodci udělá svůj obrázek a nenechá se ovlivnit hejtry.

Alešovi jsem se omluvila a tím bych to uzavřela.

 

You may also like

2 komentáře

 1. No já snad špatně vidím! To se mi snad zdá!
  Řekl bych to takhle… Vím o průvodcích (jedna z nich mne upozornila na tento článek), kteří píšou daleko déle, než my dva a myslím, že mají za sebou i daleko více zkušeností. To jim dává možná i trošku větší právo psát o svých zkušenostech. Já se proto snažím nepsat tolik o zkušenostech, nýbrž o zážitcích, protože jsem toho neodsloužil ještě tolik.
  Ostatně… Ty víš, že ne vždycky jsem s Tvými články souhlasil. Něco bych prostě napsal jinak, vynechal a na něco mám svůj osobní názor, na který má každý právo. Ale promiň, nikdy bych nepsal nic o tom (na svůj blog), že mě mají lidi upozorňovat, až něco vydáš a tak!!! Jsou prostě věci, které se nehodí!!! KAŽDÝ může psát, o čem chce a jak říkám, jsou tu i lidé, kteří kdyby nedokázali unést konkurenci, tak nás mohou nařknout z psaní na toto téma oba dva + další průvodce/blogery.

  Přeji hodně štěstí v provázení!

  1. Prosím tě, nech to být, internetové války nevedu ;), ok, měla jsem vztek, bylo to hloupé, svoje tipy nikomu necpu, jen můžou někomu pomoci. Taky ať se ti daří 🙂
   EDIT: Alešovi jsem se omluvila, on omluvu přijal.