Co mi vzalo a dalo provázení?

Jelikož momentálně nevím, jak a jestli budu příští rok opět provádět, tak po třech letech provázení se momentálně pokusím zamyslet nad tím, co mi to vzalo a dalo.

Vzalo:

  1. Prázdniny– Teda jejich kousek, kdy jsem provázela třeba měsíc v kuse, někdy oba dva měsíce.
  2. Možnost poznat něco nového– Tři léta, tři objekty, už jsem “zaběhnutá” a důvod, že se ohlížím po něčem novém je výzva a snaha “nezakrnět”.
  3. Neobjektivní pohled na další prohlídky– Když jsem někde na prohlídce, tak srovnávám průvodce se svými známými průvodci, nebo se sebou.
  4. Možnost klidu– Minulý rok jsem zažila v práci pár fakt pekelných stresů.

Ideály– Provázení v očích lidí je práce snů, ale díky práci jsem přišla o ideály, hlavně o lidech, ale taky o práci. Průvodce totiž často “jen” neprovází, ale třeba uklízí celý objekt, kontroluje vstupenky a kárá návštěvníky čekající na prohlídku.

Dalo:

  1. Nové kamarády a známé– V tom množství průvodců se vždycky najde aspoň jeden člověk, se kterým si sednu a čas spolu trávíme i po práci. Průvodce už znám po velké části ČR.
  2. Schopnost mluvit, rychle reagovat a jednat s lidmi- V tom mi provázení pomohlo, kolikrát jsem musela řešit krizovku, jako dítě, které potřebuje čurat, zvracejícího jedince nebo kolabující těhotnou. Jednání s lidmi je pak docela vysilující.
  3. Možnost zažít objekt jinak, než jako běžný návštěvník– Není nic hezčího, než když si objekt procházíte v klidu sami.
  4. Spoustu nových vybádaných informací=> větší znalost objektu- Většinou jsem si všechny doplňující informace našla sama a pak je vždycky rozesílám zbytku průvodců.
  5. Možnost zjistit, jak to chodí v práci– Protože každý bude někdy pracovat.
  6. Setkání se zajímavými lidmi– Jako třeba kasteláni z jiných hradů a zámků, novináři, filmaři, nebo jen “obyčejní” turisti na čundru.

Shrnula bych to asi takto: Provázení určitě nelituju, i když jsem vždycky na konci sezóna vyplivnutá. Ne nadarmo se říká, že práce s lidmi je nejsložitější. Fakt nevím, jestli se k provázení vrátím, momentálně netuším, ale průvodcovství se nechystám hned opustit, ale o tom až jindy.

You may also like

1 komentář