Další tipy

Focení   a  mobily

aneb Tady bude super selfie!

Fotit se může teprve chvíli a to bez blesku. Jen bez blesku, nenechte se ukecat, že blesk nejde vypnout.  Blesk totiž škodí hlavně obrazům, které pak šednou a nejde na nich nic vidět. Proto před každou prohlídkou kromě dalších pokynů připomeňte, že focení je možné bez blesku, lidi rádi dělají, že jste to neřekli, nebo že vás neslyšeli.

Kapitolou sama pro sebe jsou mobily. Jednou si dvě dámy fotily selfie přede mnou, zatímco jsem vykládala o oltáři v kapli. Postavily se doprostřed kaple a cvak, selfie+duckface byla na světě. Taky návštěvníci rádi při prohlídkách volají. V takovémto případě platí to, co bylo psáno výše, spoléhejte na sebe a na svůj selský rozum a situace vyřešte. Dalším oblíbeným trikem je počkat, až celá prohlídka přejde do vedlejší místnosti, a pak se vyfotit, jak sedíte/dotýkáte se nábytku, a následně dát takovouto fotku na instáč s #tosenesmi#rebel, i na to pozor!

Poslední, co vám můžou udělat je, že si vás natočí/vyfotí, střelí vás na sociální sítě a hezky si vás rozeberou. Taky obzvlášť minulý rok frčelo Pokemon Go. Návštěvníky jsem občas přistihla, jak místo toho, aby mě poslouchali loví Pikachu v hradní studni. Zkrátka, pokaždé je něco nového co dokážou vymyslet.

Randění

aneb Práce jako cesta k lásce

Znám několik případů, kdy se z návštěvníků stali partneři průvodců, takže je to možné. Obzvlášť pokud máte vizitku  s vašim jménem, člověk si vás takto snadno vyhledá a třeba z toho ještě něco bude.

Kulturní akce

 

Přes sezónu se konají na objektech kulturní akce, slouží to k přilákání většího počtu lidí. Můžou být v podobě sokolnictví, rytířských soubojů, divadelních her, výstav atd., pokud má člověk chvíli čas, určitě se běžte mrknout.

Zimní krize

 

Čeká na mě vždycky po sezóně, kdy je člověk vymluvený, unavený jak psychicky tak fyzicky a má všeho tak akorát po krk. V tu chvíli si řeknu, že příští rok už na to kašlu, protože mi přijde, že zlých muflonů je více než hodných a milých návštěvníků, ale pak mi to začne chybět, a přihlásím se na další rok. Jo, i to k téhle práci patří.

Svatby a natáčení

 

V případě svateb nebo natáčení buďte připraveni na následující: 1) Návštěvníci budou nadávat, že si nezaplatili prohlídku proto, aby viděli jen půl okruhu, 2) Možná budete muset pomoci s úklidem a přípravami, 3) Je to pěkný blázinec, horší než obvykle.

 

Tak, do začátku vám tyto tipy a triky snad postačí, takže průvodcovství zdar!

Napsat mi můžete na: Tereza.Janoscova@seznam.cz, nebo na IG (kam postuju i práci) teri.jans

Související články