Dotazy a tykat, nebo vykat?

Tykání a vykání

aneb Komu tykáš, vole?

Průvodci stejného a podobného věku si mezi sebou tykají snad všichni. Horší je, když jste mladší, nebo starší. Před pár týdny mi tři o šest let mladší holky vykaly, a v tu chvíli jsem si uvědomila svůj věk a hned je poprosila o tykání. Určitě ale netykejte kastelánům, pokladním atd., pokud vás k tomu nevyzvou, vyhnete se takto trapasu.

 Dotazy, posměšky a špatné recenze

aneb Naši milí muflonci

Člověk se nezavděčí všem, tak to prostě je. Přesto zamrzí, když si v návštěvní knize, nebo na netu přečtete špatnou recenzi na vás, nebo vaši prohlídku. Může být oprávněná i neoprávněná, to zase jo. Když už je recenze špatná, zkuste si uvědomit, co se lidem asi nemuselo líbit. Buďto si z toho vemte ponaučení (konstruktivní kritika), nebo se na to vykašlete. Lidi se někdy ptají fakt na blbosti typu proč je tam ta díra, z čeho jsou kamna, kolik váží hrad, atd., nebo chtějí přesné popisy materiálů dřeva použitého na šperkovnici. V takové chvíli zůstaňte klidní. Lidi budou spokojení, když dostanou odpověď, udělejte to ale tak, abyste v jejich očích neklesli. Rozhodně si ale nenechte kakat na hlavu. Jakmile si vás někdo natáčí bez vašeho vědomí a vám to vadí, poproste ho, ať toho nechá. To stejné platí i pro chichotání, záměrné vyrušování atd. Někdo v takové chvíli přestane mluvit, další lidi okřikne, někdo dělá, že si toho nevšímá a vykládá dál pro hrstku, kterou to zajímá. Najděte si svůj způsob, ale tak, aby to co nejmíň ovlivnilo a narušilo vaši prohlídku a taky, abyste neztratili autoritu.

Co mě kromě provádění může potkat?

Kromě provádění člověk může odemykat a zamykat objekt, dělat ochranku v případě údajného napadení objektu zloději při zvonění alarmu, pomáhat s úklidem objektu, roznášet různé věci na místo, střídat kolegy na výstavách, prodávat suvenýry a spoustu dalších činností, není to jednotvárné.

 

You may also like