Já, nadčlověk, kdo je víc?

Je málo věcí, které mě dokážou naštvat. Srážka s blbcem, který si hraje na nadločlověka, k nim rozhodně patří. A že takových blbců je! Vídám to denně ve škole, vídám to v práci, vídám to i v dalších aspektech života.

Nechápu lidi, kteří pohrdají dalšími lidmi jen proto, že se daný člověk živí rukama a před jménem nemá deset titulů z VŠ. Počet titulů totiž kvalitu člověka neurčuje, což si někteří pracovníci na vysokých školách bohužel neuvědomují a chovají se stylem: ,,Jsem doktor, zatímco ty jsi obyčejná lůza” a kdyby mohli, tak dodají nejlíp: ,,Mluv s mojí rukou”. Ono někdy ten doktor/docent/profesor může mít sice titul, ale když dojde na běžný život, neumí si vyměnit ani žárovku. Teď nechci aby to vyznělo, jako že pohrdám tituly, protože sama zatím žádný nemám, ale zkrátka tohle nadřazování jednoho člověka nad druhým mě vážně štve. Někteří z nich si totiž neuvědomují, že kdysi taktéž bývali jen studenty, tou “lůzou”, která prolízá do dalšího semestru, a že kdyby nebylo těch, co se umí živit rukama, nemáme rohlíky a naše vlasy vypadají jako z filmu RRrr.

Chovám se ke všem lidem stejně, bez ohledu na jejich vzdělání, spíše mě zajímá, co nosí v hlavě a jejich schopnosti, než to, že mají tři tituly.

Další příklad nadřazenosti můžeme vidět snad při každé práci s lidmi. Moje kadeřnice říkala, že jakmile neobjedná člověka na den, který si určí, hned je oheň na střeše. Však jsem zákazník, tvůj pán, tak se snaž a nezajímá mě, že máš objednávky.

Vídám to i při prohlídkách. Lidi mají občas pocit, že si se vstupenkou na hrad/zámek (v mých případech) přikoupili i možnost neomezeného pohybu po objektu, možnost osahávaní všech kusů nábytku a neomezené focení s bleskem (normálně se fotí bez blesku). Když jsou mnou upozorněni a požádani hned zkraje prohlídky na určitá pravidla, tváří se hrozně dotčeně a občas nějaký vtipálek prohodí: ,,A dýchat můžeme?”

Jasně, náš zákazník, náš pán, ale odsaď podsaď. Když se mi budete houpat na lustru a skákat po posteli, buďte si jistí, že to tak nenechám. Stejně jako vás nenechám sedat na hradní židle a opírat se o zdi. My průvodci jsme taky jenom lidi a musíme se držet určitých pravidel, které jsme si nevymysleli, ale jsou logická, vzhledem k místu, na kterém se nacházíme. Kdyby si každý dělal co chtěl, za chvíli nemáme důvod, proč na hrad/zámek chodit, jelikož by všechno bylo zničené a ukradené.

Poslední příklad lidské arogantnosti můžeme vidět v MHD, třeba. Jednak se projevuje tak, že jakmile autobus zastaví, někteří důchodci se hrnou dopředu, aby byli první a někteří z nich jsou schopní říct, ať je pustíte sednout v prázdném autobusu, jindy zase mladí lidi nechtějí pustit důchodce v autobusu plném.

Kdybych to měla shrnout, tak arogantnost se projevuje ve všech věkových kategoriích a na různých místech. Bylo by fajn, kdyby to tak nebylo, ale obávám se, že při takovém množství lidí blbec vymizet nemůže. Proto doporučuju nenechat se vytočit a na blbce se mile usmát, to ho naštve někdy víc, než když mu vynadáte.

Nádhledový obrázek

 

You may also like

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *