Kdo je váš oblíbenec? Třeba se shodneme

Jak si představujete umělce? Je to někdo s cigaretou nebo jointem v ruce, hlavou v oblacích a v extravagantním oblečení? Jo, takoví umělci určitě jsou, ale stejně tak může být umělcem někdo nenápadnější. Co je skutečné umění? Jedna tečka uprostřed bílého plátna, cákance barvou nebo propracovaný portrét? Těžká otázka, různé odpovědi. Kolik lidí se uměním skutečně uživí? A je pravdou, že umělci jsou věčně bez peněz? Odpovězte si na otázky, já mezitím zmíním moje oblíbence.

Za hudební sféru nominuju Amy Winehouse a Lanu Del Rey. První pro její texty (moje nejoblíbenější písničky jsou Rehab, Back to Black a Love is a losing game), druhou pro její vzhled, klipy a texty. Miluju třeba klip k Summertime Sadness, ale Lana je prostě úžasná a skvělá celá.

Za výtvarné umění jsou mí oblíbenci Salvador Dalí, Frida Kahlo a Andy Warhol. Salvadora a Fridu už dávají často k sobě (třeba v Tate modern v Londýně jsou jejich figurky hned vedle sebe), což mě potěšilo. Salvador byl prostě génius, nejradši od něj mám klasickou Persistenci paměti. Frida mě začala zajímat až jako dospělou. Byla to pozoruhodná a statečná žena, která měla světu co nabídnout a u Warhola vždycky obdivuju třeba Marilyn Diptych.

Můj oblíbený spisovatel je pak za Čechy Viewegh (i když spousta lidí se mnou nesouhlasí), a za zahraniční Austin Kleon, to je hrozně talentovaný člověk. Taky mám docela ráda Johna Greena, i když je to strašný mainstream. Jeho knihy se mi tolik nelíbí po stránce příběhu, ale líbí se mi ta skrytá myšlenka v nich, to trochu filozofičtější pojetí.

V divadelní sféře fandím Mahenovu divadlu v  Brně za jejich avantgardní představení vymykající se běžným konvencím.

Klidně mi napište, kdo je váš oblíbený umělec a proč?

Být umělcem není vůbec jednoduché. Obzvlášť v dnešní době, kdy se za umělce považuje skoro každý a může se stát, že ti nejnadanější umělci upadnou a na jejich místo se dostane někdo průbojnější. Myslím, že není důležité mít několik tisíc slepě následujících “fanoušků”, “obdivovatelů”, ale je důležitější mít někoho, koho vaše dílo skutečně zajímá, snaží se mu porozumět a správně vyložit.

You may also like

2 komentáře

  1. Já mám nejradši asi Vincenta van Gogha a ze stylu mě nejvíc zaujal fauvismus (maturovala jsem z dějin kultury, ale tenhle styl se mi učil přímo sám).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *