Kolegové

aneb Na blbce člověk narazí všude

Nejen návštěvníci dokážou pěkně potrápit. Někdy to zvládnou i samotní kolegové. Jednou jsem zažila průvodkyni trpící nejspíš psychickou nemocí, a to teda bylo něco. Půl měsíce byla v pohodě, ale poslední týdny, kdy jsme všichni už mleli z posledního jí to chytlo a bylo to hoodně nepříjemné.

Průvodcem může být člověk od 16 let, s penězi se pracuje od 18.  Proto počítejte s tím, že kolegové můžou být i výrazně mladší, nebo starší než-li vy. Min. rok se mi stala taková věc: Odběhla jsem od stanoviště, kde se pouští návštěvníci do objektu, a najednou vidím starší paní, asi padesát let, jak si suverénně oddělá páčku a kráčí do hradu. Rychle jsem k ní přispěchala, a zeptala se, kam jde, paní se na mě ublíženě a naštvaně podívala, a pak mi došlo, že je to průvodkyně, která v ten den nastoupila mezi nás „mladé“, trapas.

Člověk si se všema nesedne, to je úplně normální, ale dělejte tak, abyste se svou prací byli spokojeni hlavně vy. Pro případ jak se vyhnout hádkám si pamatujte, že lidi vám nesmí svévolně pobíhat po místnostech, jak se jim zachce, držte si je hezky pohromadě, a při střetu s jinou prohlídkou si svoji skupinku stáhněte vpravo. Eventuálně nezapomeňte vybrat cizojazyčné texty a dodržujte časy prohlídek, ani je nekraťte, ani neprodlužujte, jde pak o zbytečné hádky a dáváte tím svým kolegům najevo svoje pochybení, někteří z toho budou mít prasečí radost. Kolektivy ve kterých jsem zatím pracovala byly vesměs dobré, min. rok jsme si všechny na patře suprově sedly, ale jak jsem řekla, nemusí to být. Hlavně se nenechte zastrašovat, zesměšňovat, nebo poučovat. To platí i obráceně. S těmito lidmi nebudete pracovat pořád, takže měsíc, dva v pohodě zvládnete. Kamarády si taky můžete udělat pomocí flašky a cigaret.

You may also like