Které historické osobnosti zajímají návštěvníky?

Na pomyslném žebříčku popularity se podle mého pozorování drží císařovna Sisi. Ta je prostě TOP, a ještě jsem nezažila nikoho, kdo by ji neznal. Návštěvníky zajímá, jestli byla tak hubená ve skutečnosti, jak je namalovaná na obrazech a jedna paní se mě ptala, kolik cm měla v průměru v pase. Dámy zaujme její štíhlá postava, pány zase její krása. Bohužel, často od nás návštěvníci odchází s pocitem, že Sisi se procházela po našem zámku. Podle dostupných informací na něm nikdy nebyla a vždycky tuhle fikci vyvrátím. Vždycky když dojdeme k obrazu Sisi, místností se ozývá šepot jejího jména. Sisi zná prostě každý.

V závěsu Sisi těsně pod vrcholem je Marie Terezie. Dětí se často ptám na zavedení povinné školní docházky, dospělé zajímá osud dětí, které měla. Nikdo se ještě nezeptal na reformy, které zavedla. I Josef II. získává u návštěvníků plusové body.

Z mužů jsem u návštěvníků zpozorovala zájem především o tyto dva, císaře Karla IV. a krále Přemysla Otakara II. Především u Karla IV. se vyplatí vědět informace navíc, které nejsou v obecném podvědomí. Klasické info zná skoro skoro každý.

Myslím, že moje vypozorovaná statistika nijak nepřekvapila. Málo návštěvníků se vyzná například v členech rodu Lichtensteinů, nebo dalších Habsburků.

 

You may also like