Mnohočetná porucha osobnosti, může film Split vycházet z reality?

Odpoveď zní ano, může. Jedná se o tzv. Mnohočetnou poruchu osobnosti/Disociativní poruchu identity, která je schopná se vytvořit po traumatickém zážitku, který člověk prožil buďto v dětství nebo v dospělosti, o tomto zážitku většinou  pak ví jen výchozí osobnost. Tato porucha se léčí jednak pomocí farmakoterapie, ale i psychoterapie, která má vést ke zlepšení psychické stability. Porucha je poměrně neznámá a jsou jí postiženi pacienti pouze zřídka. O co konkrétně jde?

Kdo viděl film Split (kdo neviděl, doporučuju), tak už ví, o čem je řeč, kdo neviděl, zkusím vám to trochu popsat. Člověk trpící touto poruchou žije ve svém těle s několika osobnostmi, které se střídavě objevují a řídí jeho chování. Každá osobnost se potom liší od té předchozí. Výchozí osobnost, (skutečný primární jedinec) má obvykle jiné chování a postoje, než jeho další osobnosti. Zajímavostí je, že tyto jiné osobnosti se od výchozí můžou lišit například taky v dovednostech, rukopisu, talentech, nebo po fyzické stránce.

Výchozí (primární) osobnost si nemusí být vědoma osobností jiných, ale jak si ukážeme níže, nejde to nejspíše jednoznačně dokázat, pro psychiatry je tato porucha ještě docela neprobádanou oblastí.

Kdy nad výchozí osobností převezme kontrolu jiná, další? K převzetí kontroly dochází především v napjatých/specifických  situacích.

Pojďme se podívat na konkrétní jedince s touto poruchou. Jsou to lidé, kteří si vymýšlí, aby byli zajímaví, nebo skuteční pacienti? Je možné, aby byli tak dokonalí herci?

V tomto videu vás až zamrazilo, co? Mě taky, ale je to nesmírně zajímavé téma!

Zdroj: Tady

Na výše položené otázky si zkuste sami položit odpověď. Zaujalo mě, že pacienti trpící touto poruchou byli rozpačití právě z filmu Split, který jejich poruchu zpopularizoval. Nelíbilo se jim, jak je v nich hlavní postava popisována a báli se kvůli tomu názorů a postojů společnosti, jak si ostatně můžete přečíst tady.

Pokud vás zajímá více o této poruše, moje sestrička, která studuje psychologii na UK (a která mi pomáhala se správností tohoto článku) doporučuje knihu Roztříštěná mysl.

Tato slečna má i svůj kanál, na kterém se věnuje každé svojí osobnosti zvlášť. Dělá s nimi „hry“ jako Kdo z nás, testy, ale i třeba Ask.

Zdroj obrázku

P.S. Tímto článkem bych vás chtěla přivítat u nové blogové rubriky, která se bude věnovat záhadám a tajemnu. Obojí mě hodně zajímá, stejně jako psychologie, jsem vášnivou čtenářkou časopisu Enigma a příležitostnou sledovatelkou hororů (ale dívám se přes dlaně), a ráda vás budu seznamovat s věcmi za hranicemi běžného chápání. Pokud jste skeptici, tyto články směle můžete přeskočit. Pokud ale věříte, že něco mezi nebem a zemí skutečně je, společně můžeme o jednotlivých tématech diskutovat. Nevím ještě, jak často budou články vycházet, ale pokusím se o nějakou rozumnou pravidelnost.

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.