Návštěvníci a ubytko

Mufloni

aneb Proč mluvíte o zvířatech?

Možná se vám už někdy stalo, že jste zaslechli řeči průvodců mluvících o muflonech. Ne, nemluví se o těch zvířatech, i když.. Pojem muflon se dostal do podvědomí průvodců hlavně díky knize Poslední aristokratka od Evžena Bočka (Tahle knížka je naprosto geniální!). Samotný pojem už ale existoval dříve. Muflon je v průvodcovském slangu návštěvník. Jak už jsem naznačila výše, ne vždycky je návštěvník příliš daleko od zvířete.

Bydlení a jídlo

aneb Teď královnou jsem já!

Jakmile se vám nějaký hrad nebo zámek zalíbí, a není v dosahu bydliště, nezapomeňte se zeptat na ubytování. Většinou není daleko od objektu (už jsem ale chodila i každý den tři kiláky do kopce a z kopce), a nebývá nejhorší. Nejzajímavější ubytko, které mě zatím potkalo byla bývalá zrekonstruovaná stodola hned vedle kostela se hřbitovem. Jelikož jsme se po večerech dívali na Doctora Who a díl s padlými děsivými kamennými anděly, sochy na zahradě získaly nový rozměr. Stejně děsivé bylo v celé téhle obrovské stodole spát sama, když všichni odjeli domů, protože to měli blízko. Neočekávejte žádný luxus, i když jak kde. Jednou jsem byla ráda za blbou postel na pokoji. Většina ubytka se platí, je to v rozmezí 40-60 Kč/den  nejčastěji. Pokud máte rádi svoje soukromí, na ubytku se ho nejspíš moc nedočkáte, svůj vlastní pokoj jsem měla jen jednou, jinak jsme nejčastěji po třech. Kuchyň jsem vždycky zažila společnou, stejně jako záchody, koupelnu a ledničku, klasické spolubydlení a s ním všechny klady i zápory, v podobě půjčování si nádobí, bordelu, který nikdo nechce uklidit atd. Na samotném objektu jsem zatím bydlela jen jednou, v tomhle případě počítejte s duchařskými historkami, které se k vám nejspíš dostanou.

Ještě k jídlu. Je fajn si dovézt základní zásoby z domu, protože ne všude mají ochody/obchoďáky a hlady nikdo skončit nechce. Takže, přivézt si aspoň špagety, pár konzerv atd. do začátku je dobrý nápad. Taky doporučuju vařit si vždycky večer před dalším dnem v práci, i když, hodně často se k tomu už nemůžu dokopat, ale je to zdravější, než se stravovat v hradním bufetu, jíst rohlíky, nebo nejíst vůbec. Ke svačině si s sebou nejčastěji nosím přesnídávky v pitíčku, protože si nic nemusím chystat a najím se.

Pokud si chcete do ubytování přivézt někoho známého/rodinu atd., určitě by bylo fajn se zeptat kastelána/ky a když ne jich, tak ostatních bydlících na ubytku. Nerada se hádám, ale pět cizích lidí, kteří bydlí najednou s námi, to mě dokáže naštvat.

You may also like