Neudělala jsem průvodcovskou zkoušku

V den vyhlášení výsledků prezidentských voleb jsem dělala kvalifikační zkoušku pro průvodcovskou činnost (pro zájezdy), kterou jsem neudělala. Mohla bych vám lhát, že jsem to zvládla, ale nebylo by to fér. Jen, ať je tenhle článek výstrahou pro všechny, kteří se o tuto zkoušku budou snažit. Nepodceňujte to, jako fakt ne.

Velkým důvodem, ne-li hlavním, proč jsem zkoušku neudělala je, že jsem nenavštěvovala  průvodcovský kurz, jako dalších 13 lidí, kteří zkoušku se mnou dělali. V tomhle kurzu se učily jak praktické věci, mezi které patří, jak vést zájezd a řešit konkrétní situace, ale taky třeba různé pojmy z cestovního ruchu, evropské normy upravující cestovní ruch, obecné informace o zájezdech, cestovních dokladech, právech a povinnostech v cestovním ruchu, dále se tam učí i dějepis… No a hlavně na věcech okolo cestovního ruchu jsem shořela jako papír. Jelikož některé ty pojmy jsem viděla poprvé v životě, stejně jako normy. Ti, co do kurzu chodili je k mé smůle věděli, jelikož se je tam učili. Já mám vystudovaný klasický gympl, takže informace o cestovním ruchu mám minimální. Spoléhala jsem na to, že se všechno naučím ze skript, chyba lávky.

Říkala jsem si, že přece provázím už nějaký ten rok, takže nebude problém tu zkoušku udělat bez absolvování kurzu, ale nepovedlo se. Provázení na zámku/hradě je něco jiného, než v terénu. Praktické zkoušky jsem zvládla, ale test, jehož součástí byl dějepis, obecný přehled a právě různé oblasti cestovního ruchu ne.

Takže, určitě doporučuju navštěvovat kurz, když nemáte vystudovaný cestovní ruch. Já to asi půjdu zkusit ještě jednou a pokud se nepovede, zkusím to za pár let znovu nebo zkrátka budu dál pracovat jako průvodce stejně, jako pracuju doteď.

Kdyby vás zajímalo, co se konkrétně u takové zkoušky chce, mrkněte Tady.

Život mým neúspěchem nekončí, jsou horší věci na světě, jen mě to trošku štve, ale jedu dál. Nemyslím si, že nejsem schopna být průvodcem na zájezdu, ale možná ještě nenadešel ten správný čas. Těším se, že v tomto roce budu opět provázet s lidmi které mám ráda (valtickými).

Dáme si pár názorných otázek z testu: (otázky byly jiné, jde jen o představu, abyste trošku věděli, co čekat, tyhle otázky jsem si vymyslela)

  1. Rotunda sv.Jiří je postavena jako..? a) románská stavba, b) sakrální stavba, c) barokní stavba
  2. Jaký volební systém  se používá při volbě do Poslanecké sněmovny v naší zemi? a) poměrného zastoupení, b) většinový, c) menšinový
  3. Kdo byl prvním českým králem?  a) Vratislav II., b) Václav I., c) Vladislav II.
  4. Co je to pasivní cestovní ruch? a) když naši turisté (tuzemci) vyjíždějí do zahraničí, b) když zahraniční klienti přijíždí do ČR, c) turistický pohyb v rámci ČR
  5.  Jaký je rozdíl mezi cestovním ruchem volným a  vázaným? 
  6. Kolik zemí je členem Evropské unie (2018)? a) 28, b)29, c)26
  7. Kdo složil hymnu Evropské unie? a) Beethoven, b) Mozart, c) Bach
  8. Kdy proběhla 100 válka?
  9. Jak je postavena Sagrada Familia v Barceloně? a) secesní stavba, b) gotická, c) klasicistní

Kdybyste se mě chtěli na něco více zeptat k průvodcovství nebo k téhle zkoušce, napište mi, kontakty máte na hlavní stránce blogu.

You may also like

6 komentářů

  1. Docela těžké otázky, to by se mi ani nechtělo učit. Nevěš hlavu, určitě to někdy příště vyyjde 🙂 taky jsem párkrát podcenila nějakou zkoušku a zrovna ve čtvrtek mě čeká jedna z dějin, tak se budu snažit naučit se ta nudná data :/ 😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *