O čem si návštěvníci rádi (ne)povídají

Dnešní článek bude o tom, co návštěvníky nejvíce při prohlídkách zajímá.

Za prvé to je otázka, co vše je a není původní, takto se můžou zeptat  na to, jestli je původní podlaha, okenice, záchod a vlastně všechno.

Pak tu máme bývalé majitele. Jednou mi návštěvnice vykládala, že na jednom zámku se setkali s původním majitelem, a jak to bylo super, protože jim vyprávěl všechny ty supr čupr historky o životě na zámku. Věřím, že to bylo hodně přínosné, ale bohužel, v současné době, kdy jsou skoro všechny památky pod NPÚ to není možné skoro nikde. Přesto bych chtěla v Miloticích potkat pana kastelána (to je ten, který napsal Aristokratku), i když to není bývalý majitel. Na Housce taktéž můžete potkat pana kastelána, který je svůj a dělá originální prohlídky.

Další, co lidi zajímá je restituce, kolaborace a konfiskace. Strašně složitá témata, bavím se o tom hrozně nerada, přiznávám. Je blbé, když se návštěvníci chtějí hádat, nejlíp ve skupině 50 lidí. Nerada se do těchto témat pouštím, je to na dlouhou dobu a není čas se o tom pobavit důkladně.

Pověsti se taky těší oblibě. Když neřeknete aspoň jednu pověst, tak v očích určitě skupiny návštěvníků klesnete hodně hluboko.

Strašidla a údajné strašidla na objektu, na to se lidi taky ptají, stejně jako na to, komu hrad nebo zámek patří (většina totiž ignoruje hned první větu: ,,Vítám vás na státním..“). V poslední době zaznamenávám, že lidi zajímá, jak jsem se dostala k průvodcovství. To je super.

Lidi naopak nezajímá strohý popis věcí v místnosti a někdy taky historie, ale mluvit se o tom musí.

Související články