Potulkniha aneb ViNa: Projekt, který má smysl

O co jde? Potul kniha neboli ViNa vysvětlení názvu: potulná kniha a virtuální knihovna, je můj nově vzniklý projekt, ve kterém společně dáme prostor knize najít si nové čtenáře, případně jí poskytneme nový domov. Je to projekt spojující knihomoly po celé republice dodávající naději, že knihy jsou pořád důležité a čtení je in!

Jak to funguje? Pokud tě nadchne kniha z mého seznamu, napíšeš mi buďto na mail: Tereza.Janoscova@seznam.cz, nebo do komentářů k příslušné knize, případně na můj Instagram profil do zpráv, že máš o tuto knihu zájem. Připojíš svoji adresu a taky info, jestli si knihu chceš nechat/vyměnit za některou z těch tvých/ nebo si ji jen vypůjčíš. Já si zprávu přečtu a co nejrychleji odpovím. Společně se domluvíme a kniha se vydá na dobrodružnou cestu díky České poště (pokud jsi z Brna,  z Frýdku-Místku nebo Karviné, můžeme se sejít “face to face”) až k tobě domů, kde ti obohatí tvoji knihovničku.

Prakticky (vysvětlení v praxi, co bude následovat, když):

  1. Si knihu chceš nechat: U každé knihy, která bude určená k ponechání je uvedená cena, k té se připočte ještě poštovné, které samozřejmě odpadá v případě, že se domluvíme na osobním předání. Do zprávy napiš, že máš zájem si knihu nechat a připoj adresu. Při přebytku peněz z poštovného budu odesílat peníze zpět. Odeslat knihu se budu snažit co nejdříve. Kniha, která najde nový domov vypadává ze seznamu.
  2. Chceš knihu vyměnit: Napiš mi do zpráv, že máš zájem vyměnit moji knihu za knihu svojí, napiš její název. Pokud mě kniha zaujme, vyměníme. Pokud ne, tak se omlouvám, ale k výměně nedojde. V případě, že se domluvíme na výměně, napiš adresu, platí se pouze poštovné, cena za knihu odpadá! (Předpokládám, že tuto možnost využiješ pro knihu, které chceš najít nový domov, protože ti nějakým způsobem překáží).
  3. !Chceš si knihu půjčit a vrátit zpět!: Tady prosím opravdu jen svědomité čtenáře, kteří ví, že knihu vrátí! Za půjčení si knihy se platí záloha (odvíjí se podle ceny knihy), plus 30 Kč jednorázový poplatek za vypujceni, nebo zaplatíš 100 Kč a celý rok si můžeš neomezeně půjčovat knihy, v případě, že by ses rozhodl mi knihu nevrátit, tak přesně proto se platí záloha (pevně věřím, že se to nestane). Knihu ti buď vypůjčím osobně, nebo ji pošleme poštou, až se mi záloha vrátí, veškeré poštovné se zaplatí ze zálohy. První 4 knihy pro spuštění projektu jsem ochotná zafinancovat sama, ty mi jen pošleš zálohu, kterou ti vrátím, jak se mi kniha dostane zpět do ruky. I ty mi můžeš nabídnout k vypůjčení svou knihu, platí potom stejné podmínky.

Proč vznikl projekt? V knihkupectvích ale i doma leží spousta knih, které jsou buďto příliš drahé na to, aby si je člověk pořídil, nebo je přečteme párkrát a pak nám jen zabírají místo. Díky tomuto projektu to dokážeme společně změnit, pokud se mu bude dařit, můžeme pomoci i potřebným penězi, které si společně vyměníme (matky samoživitelky v azylových domech..). Chci poukázat na důležitost knih a taky si chci přečíst všechny super knížky, co jen existují, ale všechny je vykoupit nemůžu.

Jak často se knihy v seznamu mění? Knihy se mění podle situace, mám jich opravdu doma hodně, pořád kupuji nové, takže nemusíš mít obavu, že bys neměl co číst.

Bude se projekt nějak měnit? Ano, počítám s tím, ale uvidí se podle situace.

Co se stane, když knihu zašpiním, ztratím…? Pokud je to kniha určená na vypůjčení, budeš ji muset zaplatit.

Dostanu ke knize něco navíc? Ano, mám to v plánu, potřebuju ještě vyjednat podmínky pro dárečky, které s knihou chci zasílat. Nečekejte monster dary, ale milé drobnosti, které potěší. Už teď, když si knihu objednáš získáš dáreček.

Proč bych měl/a projektu využít? Ne všechny knihy jsou v knihovně přístupné a ne všechny jsou tak levné, že by se mohly koupit, proto když si je vzájemně vypůjčíme, budou spokojeny jak obě strany, tak tvá peněženka.

Nabízím je svoje knihy, ne knihy vypůjčené nebo s knihovny, tebe prosím o to samé!

Pokud máš jakýkoliv dotaz, piš! Knihám zdar! Při posílání peněz na účet piš svoje jméno!

Seznam potulknih

Seznam knih, které si chci přečíst od tebe

Pokud máš zájem se do projektu přidat, určitě neváhej a tenhle post nasdílej všude mozně!

You may also like

1 komentář

  1. Ahoj, je to krásný projekt, opravdu. 🙂 Moc mě těší, když má někdo rád knihy a podporuje čtení.
    Nejspíš se ale nezapojím, asi netoužím po žádném konkrétním titulu a kousek od domu mám oooobrovskou knihovnu, kam chodím moc ráda. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *