Rodičovství kdysi a dnes

Naše generace 1996/97 byla jedna z posledních, (možná ta úplně poslední), kdy se děti rodily hodně rodičům, kterým bylo okolo dvaceti let. Takto se narodil můj přítel a několik mých kamarádů. Oblíbená historka v rodině je, že když přítelův taťka Adyho vyzvedával ve školce, učitelky mu ho nechtěly dát, jelikož si myslely, že to je jeho brácha (vypadal fakt hrozně mladě, bylo mu 20 let). Čím to bylo, že děti přicházely na svět k mladým rodičům sotva odrostlým pubertě?

Myslím si, že jedním z důvodů bylo, že lidi více studovali obory s maturitou a učňáky. Takto měli mnohem větší šanci založit rodinu dřív, jelikož stihli dostudovat a chvíli i pracovat. Dalším důvodem bylo, že je tolik netáhl svět za hranicemi. Za komunismu nebylo tolik možností cestovat a přestože v 96/97 uběhlo od Sametové revoluce docela dlouho, lidi si zvykali pomalu, takže to nebylo jak teď, kdy každý druhý objede půlku světa a část mladých využívá Erasmus.

Hledala jsem, jak to bylo v obchodě s cenami a kolik si člověk vydělal hrubé mzdy v civilním sektoru. V roce 1996 si člověk vydělal  průměrně 9 676 měsíčně, v roce 1997 to bylo o tisícovku víc. Měna je počítána v Kč, jelikož už došlo k rozdělení Česka a Slovenska. Kilo kuřete se v roce ´96 dalo  koupit za necelých 60 Kč, kilo másla stálo okolo 97 Kč, chleba pak okolo 16 Kč.

To mě přivádí k otázce, co se změnilo. Proč dnešní páry děti mají převážně později?

Jedním z důvodů je škola. Ti, co se rozhodnou studovat VŠ, tak studují přibližně do 25 let, teprve pak hledají práci a zakládají rodinu. Dalším důvodem je, že mladí si chtějí užívat života, nevázat se, nepřipravovat svatbu, hodně cestovat, pařit, rozvíjet se a spousta lidí se bojí, že s dítětem bude všechno složitější. Situace ve světě situaci taky moc neprospívá. Potenciální rodiče více přemýšlí nad tím, jestli dítě přivézt do světa terorismu a dalších vážných okolností. Ceny bytů a ceny obecně tomu taktéž moc nepomáhají. 50 Ks Pampersek v lednu 2017 stálo v Kaufu 200 Kč. Huggies 54 ks pak 300 Kč. A kde jsou příkrmy, Sunar a další?

Lidi taky žijí hodně ve stresu a mají psychické problémy a do takového prostředí přivézt dítě není žádná sranda. Přesto, vrací se baby boom, těžko říct, kolik z toho jsou mladé páry, ve věku 20-22 let.

Chci dítě, to určitě. Chci maximálně děti dvě, nejlépe tak do 25 let, 26 jsem taky ještě ochotná akceptovat, ale pokud to bude později, zlobit se nebudu, radši bych ale dříve. Kdybych nechodila do školy, myslím, že by dítě už bylo na světě, možná. Sem tam mě přemůže silný rodičovský pud, ale zdravý a praktický rozum pořád vítězí. Vím, že ještě nejsem já ani přítel 100% připravená. Rádi si pospíme, ponocujeme a máme rádi svůj klid. Já docela cestuju. Možná bychom to teď finančně i zvládli, ale bylo by to těžké. Pokud by se mi podařilo teď otěhotnět, těžko říct, jak bych se k tomu postavila. Vyhrabávám se ze svých problémů a chci dát svému dítěti to nejlepší. Šťastné rodiče a šťastné a bezstarostné dětství. Proto si myslím, že je ještě dobré počkat.

Nicméně, bylo zajímavé pohledat vývoj cen a možné důvody, proč teď děti na svět přichází později.

Nádhledový obrázek

Zdroj cen

Zdroj

Zdroj

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.