Šikana není problém, který vymřel

Spousta z vás se někdy v životě setkalo se šikanou. A je jedno, jaký druh šikany to byl. Šikana není přežitkem doby, ale aktuálním tématem, který je zapotřebí řešit a proto si toto neveselé téma více rozebereme.

Povím vám příběh. Bude v něm účinkovat jedna holka v začínající pubertě, šikana a škola.
Všechno to začalo, když naše dívka, pojmenujeme ji třeba M. nastoupila do nové školy, v novém městě. Začala chodit na jednu z těch  sídlištních škol, kam chodí problematické děti, stejně jako ty slušné a děti ulice. M. měla dost kamarádů, a tak si myslela, že tahle škola pro ni nebude problém. Chyba lávky. Protože M. nebyla zrovna dvakrát hubená, nosila brýle a na tuhle školu přišla z Prahy,  stala se obětí šikany, terčem posměchu. Celou třídu vedla holka z problematické rodiny, která byla nakonec ze školy vyloučena. Každého, kdo se s M. chtěl bavit od toho odrazovala, vysmívala se jí, pomlouvala ji a jednou ji dokonce nechtěla pustit ze třídy. Postupem času se s M. nikdo nebavil a ať udělala cokoliv, byla terčem posměchu, třeba za blbou značku kapesníků. M. neměla klid, sotva přišla do školy, spolužáci se na ni sesypali, stejně jako v šatně nebo ve frontě na oběd. Každý se jí smál a dával najevo opovržení její osobou. Holka, která třídu vedla nešikanovala jen M., ale několik dalších jedinců taky. Postupem času M. nechtěla přijít do školy, protože se bála. Šikana se nějak řešila, ale přesně si to už M. nepamatuje. Ulevilo se jí až, když po roce přešla na jinou školu. Šikana skončila.

Terčem šikany se v drtivé většině případů stane jedinec, který se nějak liší od ostatních. Může být tlustší, hubenější, nosit brýle, rovnátka, to je jedno. Nebo může být jen ve třídě nový a třídní hvězdy si ho vyberou za svou oběť. Stačí ukázat slabost a nemít dostatečné sebevědomí a pro agresory je to jako pokyn. Pro takového člověka se škola stane peklem na zemi. Většinou se pak bojí sehnat pomoc, jelikož je mu třeba vyhrožováno nebo se bojí msty, či se stydí. Proč se to děje mně? Jsem fakt divný? Oběť o sobě začne pochybovat a nechá si dále ubližovat.

V poslední době se rozmáhá šikana po síti, jedná se o tzv. kyberšikanu. Agresoři o oběti zakládají chaty, skupiny a na oběť útočí skrze internet. Jsou známy případy, kdy si oběť kvůli šikaně vezme život. Nejsem pro Ask ani pro Sarahah, ráj pro anonymy, kteří takto útočí na svoje oběti.
Prosím, nebuďme lhostejní k projevům šikany, zastaňme se obětí, M. a jí podobní vám za to poděkuje. Najděte dospělého, kterému věříte a svěřte se mu. Nebo zavolejte na linku bezpečí. Má to cenu.

Číslo a stránky Linky Bezpečí

Nádhled

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.