Zklamání nad českou blogovací a YT scénou

Jsem dost zklamaná, proč? Protože mi přijde povrchní propagovat jen projekty, za které my blogeři a youtubeři dostaneme zaplaceno. Peníze, peníze…, nejsou všechno. Za peníze si člověk spoustu věcí nekoupí. Co mě konkrétně zklamalo?

Za poslední dobu se na blogu objevila propagace dvou pro mě smysluplných a důležitých projektů, ve kterých jsem nikoho nepřesvědčovala k přispění, jen jsem informovala. Psala jsem dalším (i velmi známým) blogerům a youtuberům a prosila je o sdílení projektu, přestože mi za propagaci nikdo nezaplatil a kdybych to měla brát takto, tak jsem spíše prodělala, jelikož jsem přispěla do obou. Myslíte, že mi někdo odepsal? Že někdo sdílel? Ne! Neříkám, že všichni jsou takoví, ale schválně jsem vybrala lidi, u kterých mi přišlo, že myslí i na ostatní, než na sebe, že se určitě zapojí. Možná jen neměli čas, nebo jim to nepřišlo jako dobrý nápad, nicméně se mi zpětně nevyjádřili, takže těžko říct.

Blogy, Youtube a Instagramy nejsou jen počty srdíček a followerů nebo předmětů, které dostanete za reklamu, uvědomte si to prosím. Myslím, že sdílet důležité projekty, informovat o nich další a nejlépe se do nich sám zapojit, je skutečné naše poslání. Je hezké mít na fotce 30 tisíc liků, ale pro mě je důležitější někomu pomoci, liky jsou jen liky, skutečný život nastává, když vypnete internet.

Děkuji a neberte to jako hate, spíše jako podnět k zamyšlení, chápu, že ne každý má možnost přispět, chápu, že někdo nemá rád charitativní projekty, ale když někomu napíšu s prosbou o sdílení, je alespoň slušnost odepsat zpět, že takový projekt vám nic neříká, ne slíbit propagaci, která by se v počtu sledujících profilu určitě neztratila a pak nic neudělat.

P.S. Chápu, že všem těmhle „celebritkám“ píše denně třeba sto lidí, ale většinou takové zprávy s prominutím píšou malí kidi a bývá to naprosto bezvýznamné sdělení, pak se na opravdu důležité věci nedostane.

Pokud s mým názorem nesouhlasíte, můžeme slušně podiskutovat, pokud jsem přehlídla, že někdo s požádaných projekty propagoval, tak se omlouvám, myslím si ale, že nepřehlídla.

Edit: Nehážu všechny do jednoho pytle, pokud to tak vyznělo. Chci vyzdvihnout Dominika Feriho, který sdílel ze své hlavy, stejně jako Ladislav Zibura.

 

Související články

9 komentářů

 1. O blogování jako placené činnosti chci už delší dobu napsat článek.
  Není to tak dávno, co jsem se zalíbila nějakému týpkovi a ten se mi snažil dávat ,,super užitečné rady“, jak zlepšit blog. Žádnou jsem nevyužila, všechny vedly k šílené komerci. Tak to vážně nechci!

 2. Pochybuji, že jim píší stovky lidí, spíš bych to viděla na tisíce. Moje bývalá spolužačka patří mezi top blogerky (byla i ve finále Czech Blog Awards) a co mi říkala, tak nemá ani omylem šanci si všechny zprávy a emaily přečíst. Má na to managerku, která filtruje důležitá obchodní sdělení, zprávy a prosby, jakou jsi poslala třeba i ty. K ní dojde jen setina toho, co lidé pošlou a i tak má co dělat, aby se s tím vypořádala. Zkrátka mi přijde krátkozraké odsuzovat lidi, že neodepíší na něčí zprávu.

  1. Jasně, já jsem to urcitě nemyslela tak, že všichni jsou stejní,ale nepsala jsem lidem,co mají milion odběratelů.Vyjádřila jsem svůj názor, nikomu ho necpu a netvrdím, že všichni jsou špatní a stejní.

 3. Milá Terko, přiznávám, že jsem Tvůj blog objevila až teď, ale článkem jsi mě zaujala natolik, že musím hned komentovat, i když to moc často nedělám 🙂 Blog i YT mě baví, ale přesně s tímhle bojuju. Neženu se za počty a ze svého působení snad kromě pár knížek nemám nic… vlastně ne, to bych lhala! Mám z něj radost, protože sem tam přijde reakce, že někoho můj článek nebo moje video potěšilo! A to je pro mě důležité… nikoliv počty.
  I když třeba s menšími čísly, ráda jakýkoliv charitativní projekt nasdílím 🙂 Sama na jednom právě pracuju 🙂
  Měj se moc hezky, Jana

 4. Když to je těžké. V dnešní době je spousta věcí brána jako placená propagace, i když se o ni nejedná. Určitě je dost bloggerů, kteří bez zaplacení nenapíšou ani písmenko, ale neházela bych je do jednoho pytle.

  Ale je pravda, že z doslechu vím, že spousta lidí se vůbec aktivně nezajímá o zajímavé nabídky spolupráce nebo o zapojení se do nějakého projektu. Je to smutné, ale pořád je to hlavně o osobnosti daného člověka a ne o chování celé skupiny. Každopádně – přeji mnoho štěstí. 🙂 Kdo za něco stojí, určitě se ozve.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.