Bezdomovectví je skutečný problém

Při cestě na nádraží jsem narazila na nejméně šest bezdomovců, většina z nich seděla na schodech nebo lavičce a sledovala okolí. Vždycky, když kolem nich jdu, představuju si, jak se asi na ulici dostali, co jí a kde spí. Teď,když začíná zima je mi jich líto, kolikrát mrzne až praští a zima stojí bezdomovce životy. Přesto, bezdomovci jsou ti, které nepodporuju, ani finančně, ani materiálně. Proč?

Sleduju občas videa od Bejra, který s nimi natáčí. Bezdomovcům jde především o chlast a dávat peníze na chlast nikomu nebudu. Neříkám, že všichni jsou stejní, ale drtivá většina ano. Na druhou stranu, známý, teď už bývalý bezdomovec, Karim z projektu Pragulic říká, že alkohol je mnohdy jedinou záchranou, jak se v kruté zimě trochu zahřát.

Jednou na nádraží za mnou přišla stará paní se slzami v očích, že má doma nemocného manžela, že sice žijí v bytě, ale že z důvodu jiných nákladů jim nezbyde na jídlo. Řekla jsem, že pokud je to tak, ať jde se mnou, že jí jídlo koupím. Paní hrozně moc děkovala a já jsem udělala dobrý skutek. Peníze bych ale nikomu do ruky nedala.

Bezdomovectví je velkým problém ve všech větsich městech. Je mi těch lidí hrozně líto, ještě, když mají psy nebo děti (zneužívají toho) a úplně nevěřím, že každý bezdomovec si za svůj osud může sám. Přesto řešení situace bezdomovectví je svízelná. Lidi jim nechtějí pomáhat, jelikož velká většina z nich jsou bezdomovci alkoholici, nebo bezdomovci, kteří hrozně smrdí a nechtějí pracovat, přesto tyto případy zazdí ty světlé výjimky.

Co mi ale opravdu vadí je bezdomovec v šalině. Člověk platí nemalé jízdné proto, aby bezdomovec jel zdarma, zamořil svými výpary  vzduch a celá šalina se smrkla do jednoho vagónu, zatímco bezdomovec se vezl v druhém vagónu sám. A co teprve přijde, když se v šalině pokálí! I to jsem už zaslechla při výstupu z šaliny. Jak je zima, tak šalina bez bezdomovce skoro neexistuje. Revizor stejně nic nezmůže, jelikož bezdomovec nemá pokutu z čeho zaplatit.

Co ale hodnotím kladně je projekt Pragulic, kdy pražští bezdomovci provází po městě a ukazují netradiční místa doplněné o informace, jak přežít na ulici. Většina z bezdomovců je  vdečná za příležitost a práci si užívají. Třeba průvodce Karima jste mohli vidět na přednáškách o bezdomovectví a šlapání nebo u Jana Krause.

Kdybyste přesto chtěli podpořit bezdomovce a dát konkrétnímu člověku noc v armádě spásy za 100Kč, uděláte snad dobrý skutek, i když přiznávám, jedna noc nic neřeší.

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.