Buď fér k homosexuálům

Není to tak dlouho, kdy na mě na Facebooku vyskočil odkaz na stránku jsmefer.cz. Netušila jsem, o co jde, ale myšlenka kampaně mě velmi potěšila. Dneska vám ji chci představit a nejlíp vás popostrčit k tomu, abyste se nad požadavkem homosexuálů zamysleli, a pokud  budete souhlasit, tak neváhejte podepsat. Buďte fér!

O co teda jde? 

Jsme fér je kampaň, sdružující spoustu organizací, jako je třeba PROUD nebo PraguePride. Kromě toho, že kampaň figuruje na internetu, kde má hlavně informační účel, tak organizátoři objíždí česká města, ve kterých se setkávají třeba s politiky, ale i s občany a diskutují o myšlence kampaně.

Pokud se rozhodnete, že by homosexuálové měli mít možnost se brát, nikoli jen registrovat (je v tom totiž rozdíl, ale o tom až níže), vyhledejte férová místa a zajděte podepsat petici (samozřejmě vy, co máte 18+). Nebo si vytiskněte arch a vyrazte na lov podpisů sami. Tady i jedna vlaštovka je krokem kupředu. Cílem je nasbírat minimálně 50 000 podpisů do 1.5. 2018. Pokud se tak stane, ti nahoře budou mít důvod se peticí zaobírat a bude to malý krok pro člověka, ale velký krok pro lidstvo 🙂

Hlavním cílem kampaně je tedy to, že láska bez rozdílů pohlaví má právo být stvrzena sňatkem, a ze snoubenců se stane manžel/manželka, ne partner/partnerka jak je tomu doteď.

Proč to homosexuálové chtějí?

Uzavřít registrované partnerství dvou dospělých osob stejného pohlaví je u nás v ČR možné od roku 2006. Partnerství se uzavírá na matričním úřadě, který ale nemůže být jen tak ledajaký. V ČR je možné se nechat registrovat na celkem 14 úřadech.

Rozdíl oproti klasickému manželství je například v tom, že na rozdíl od manželství registrováním nevzniká tzv. společné jmění manželů, to znamená, že všechno, co si registrovaný partner koupí, mu zůstává v osobním vlastnictví. Za dluhy taktéž oba partneři zodpovídají sami.

Registrované partnerství je, dalo by se říci ,oproti klasickému manželství administrativním úkonem. Pokud se chcete mrknout i na další rozdíly oproti klasickému manželství, najdete je tady. 

Část týkající se dětí je teď už malinko jiná. 

Největší vášeň, kterou kampaň vyvolává je, že páry chtějí klasickou svatbu. Někteří odpůrci se ohánějí tím, že je to nepřirozené a pohoršující. A co teprve, kdyby vychovávali homosexuálové děti?Další zastávají názor, že homosexuální páry vychovávající děti předávají ratolestem špatný příklad, který pro ně není vhodný. Příběh dvou gayů, kteří si adoptovali dítě najdete tady.

Myslím, že je jedno, jestli dítě vychovávají 2 mamky, 2 taťkové nebo mamka s taťkou. Důležité je, aby dítě vyrůstalo ve stabilní a finančně zajištěně rodině, která ho bude milovat a vychová z něj slušného člověka. V homosexuální rodině neplatí ryze ženské a mužské role, můžou všichni dělat všechno a to mně přijde super, dítě se toho může mnohem více naučit. Klasické vzorce chování může potom vidět u příbuzných, takže o nic nepřijde, pokud byste pořád trvali na názoru, že dítě bude o něco ochuzeno. Dítě se naučí být určitě tolerantnější a empatičtější, i když bohužel, stále se najdou lidé, kteří jeho rodinu budou odsuzovat.

O členech LGBT komunity, kam spadají i androgyni nebo transgenders je důležité informovat a podporovat je. Žijeme v moderní době, která se postupně rozvíjí a zvyká si na novinky. Myslím, že je důležité umožnit těmto lidem stejná práva, jako mají ostatní, jelikož mají stejné city, stejné názory na svět, zkrátka neliší se.

Doufám, že to nebude trvat tak dlouho, než ze společnosti vymizí názor, že homosexualita je výmyslem doby a dá se chytit. Taktéž bych homosexuálům přála, aby se jim nejen pomocí kampaně Jsme fér podařilo dojít k cíli.

Můžeme v komentářích rozjet diskuzi, tak můžete, přidám se. Pokud mi chcete ušetřit čas mazáním vulgárních komentářů, které by se na toto téma mohly objevit, tak je ani nepište. Díky!

P.P.S. Pokud jsem se v nečem spletla, tak se omlouvám, dívám se na to z pohledu hetero člověka.

 

Související články

7 komentářů

 1. V dnešní společnosti je to těžké. Jednak se nikdo nepozastavi nad tím, že majorita rodin je o jednom rodiči či rozvedených s novými (střídajícími se) partnery. Což je tristní. Je však zajímavé, že dva rodiče, pokud nejsou dle tradic opačného pohlaví jsou také zle. Mně je zle z toho, že lidé zahájí argumenty jako – ve škole se dítěti budou posmivat, že má teplé radobyrodice. Kdyby více lidí dalo tu energii na pochopení „problematiky“, bylo by všem lépe.

  Ale být informovaný v dnešní společnosti, respektovat názor druhych, nebát se čelit negativůn a neuzavírat se ve své bublině – to je scifi.

  1. To je přesně ono, a co teprv trans a jiní sexuálové (bisexuálové, pansexuálové…), ti jsou na tom ve společensk vnímání taky dost bídně.

 2. Já jsem žila v domnění, že v dnešní době už se homosexualita bere jako úplně normální věc a proto nechápu, proč by se dva homosexuální lidé nemohli vzít. Nejhorší je si na tohle téma přečíst různé diskuze na internetu a vidět tam některé Čechy se vyjadřovat s názorem, že „se to dá chytit“, že to je nemoc a tak podobně. Někteří lidé jsou hrozně omezení.

  LENN

 3. Dojímají mě lidé, kteří argumentují, že v rodině, kde jsou oba rodiče stejného pohlaví, bude dítě ochuzeno buďto o mužský nebo o ženský element. Proti matkám samoživitelkám (a občas i otcům) ovšem nikdo nic nenamítá (a ještě že tak!). Osobně teda žádný velký fanoušek manželství nejsem, na druhou stranu fandím rovnoprávnosti všech a tudíž myslím, že by všichni měli mít alespoň tu možnost se vzít a kampani fandím.

  1. To je fakt, u matek samoživitelek by šel použít ten stejný argument. Jenže, ony jsou přece „normální“, jen momentálně bez chlapa, proto to nikdo neřeší.

 4. Přijde mi smutné, že v roce 2018 ještě musíme řešit, kdo se smí vzít s tím, koho miluje (a kdo miluje jeho), a kdo ne. A že vůbec existují lidi, kteří jsou schopní tvrdit, že je svatba homosexuálních párů nepřirozená. Jak nepřirozená? Jako že klasická svatba je přirozená? Je fajn, žes téhle kampani věnovala článek. 🙂

  1. Jó, změny jdou postupně, co si budem nalhávat. Ale přijde mi, že přece jen jsou homosexuálové už ve společnosti přijímáni líp, než další z LGBT komunity.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.