Burleska je striptérka a nebo zboříme společně předsudek?

Vítám vás u dnešního článku, ve kterém smeteme ze stolu zase nějaký ten předsudek, protože jak říká Jaroslav Dušek, inspirovaný Čtyřmi dohodami, nevytvářejme si domněnky. Dnešní téma se bude věnovat burleskám, a já se vás pokusím přesvědčit, že do striptýzu má burles vystoupení daleko :).

Že existuje někdo, jako burleska, vím už delší dobu. Minulý týden jedna taková tanečnice vystoupila u Jana Krause, (zadejte si na YT „Stephanie van der Strumpf, show Jana Krause). Její vystoupení mě přimělo k tomu, abych se pokusila o burleskách něco více zjistit, tento článek je pak výsledkem.

Já si burlesku představuju jako umělkyni/skvělou choreografku/herečku/učinkující, která svým vystoupením ztvárňuje určitou situaci, příběh, popřípadě obojí. Některé při vystoupení i tančí,  do rytmu swingu, či jazzu a můžou třeba i zpívat. Celé vystoupení se nese ve stylu 30.-40. let, nechybí podvazky, rukavičky, punčocháče, peříčkové čelenky, či dlouhé korále. V průběhu představení se svlékají, ale nepůsobí to vulgárně, cílem je působit svůdně a elegantně. Nikdy  ovšem své vystoupení nekončí zcela nahé! Asi bych to shrnula slovy, že burles vystoupení má být svůdně erotické, ale ne prvoplánově a vulgárně erotické. Snaží se vtáhnout diváka natolik, aby nasál z vystoupení atmosféru. Pokud máte chuť při vystoupení skákat, pískat, nebo třeba dupat, tak je to prý žádoucí 🙂 Vystoupením opěvují ženské půvaby a krásu ženského těla.

 

Burlesky vznikly před několika staletími, přesnou dobu vzniku jsem nenašla, jelikož se to liší. Burleskou nemusí být výhradně štíhlé ženy. Burles večerem plným vystoupení provází moderátor, který reaguje například na dění ve státě, a burleska reaguje na něj (ale co jsem pochopila, takto to být nemusí). Kostýmy při vystoupeních jsou mnohdy nákladné a propracované, make-up je náročný. Ceny kostýmů se pohybují v řádu tisíců, můžete se kouknout třeba na tuto nebo tuto stránku, kde se prodávají. Burles vystoupení se odehrává na firemních večírcích, soukromých akcích, nebo třeba taky v divadle, či v hotelech. Vystoupení je náročné, zábavné a hravé. Po vystoupení se burlesky setkávají s fanoušky, co jsem se dočetla, vypadá to, že jsou to hvězdy, o kterých se v nadsázce dá říci, že se jich „můžete dotknout“.

Nejznámější burleskou na světě je nejspíše módní diva Dita von Teese z Ameriky. U Dity je zajímavé, že je to bývalá manželka kontroverzního Marilyna Mansona. Dita ovšem není známá „jen“ jako burleska, živí se taktéž jako například módní návrhářka. Našla jsem tuto stránku, kde by se údajně mělo dát koupit Ditou navržené oblečení, (jestli jsou to padělky, jsem nenašla). Pokud vás Dita zajímá, mrkněte se třeba na stránky jejího e-shopu.

Některé burlesky se svou prací stoprocentně živí, cestují ale hodně po světě (Německo, USA..).

Ale pozor, existují i burles chlapi. Vystupují třeba v USA, můžou to být například bývalí baleťáci.

A co Česko?

Tady u nás v Česku existuje „Prague burlesque academy“, nachází se v Praze, a čas od času pořádá začátečnické burles kurzy, akademie by měla stále fungovat, alespoň, co jsem našla. Máme tady i „Prague Burlesque festival“, tento rok se konal v březnu, lístky se pohybují od několika stovek do několika tisíc.

A co když se chci jít podívat na vystoupení?

I to je v Praze možné, mrkni tady a vyber si svůj lístek. Další bar se nachází na Žižkově.

Abych to nějak zakončila, myslím, že v Česku si na burlesky teprve zvykáme, a spousta lidí ve vystoupeních vidí „jen trochu dražší striptýz“. Pro mě osobně to není typ show, kterou bych vyhledávala, i když, pokud bych se naskytla blízko burles události, možná bych se zašla podívat. Kdybych ale měla na výběr, jestli burles nebo travesty show, dám přednost travesty (přestože je to úplně jiný typ show). Beru to z hlediska, že oběma jde o zábavu.

Pokud budeš komentovat, ujisti se, že je tvůj komentář v souladu s pravidly blogu :), díky!

 

Autorkou nádhledu je dublingirl z fotobanky

Zdroj 5.

Zdroj 4.

Zdroj 3.

Zdroj 2.

Zdroj 1.

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.