Být japonským idolem, prokletí nebo požehnání?

K dnešnímu článku mě inspirovalo nové číslo časopisu Epocha (8/2018) a protože se ráda „dívám na zoubek“ různým zajímavým kauzám, pojďte se mnou nahlédnout pod pokličku něčeho moc zajímavého, v článku o japonských idolech!

Staň se hvězdou!

Být japonským idolem se na první pohled zdá jako požehnání. Tisíce fanoušků vás bezmezně obdivují, jste talentovaní a úspěšní, ve videoklipech a na veřejnosti házíte americké úsměvy a všechno je na první pohled zalité duhou. Bohužel, jen na ten první pohled. Jak už to tak bývá, realita je mnohem více krutá.

Není všechno zlato, co se třpytí

Fenomén japonských idolů vznikl okolo 70. let dvacátého století. Z velké části se jedná o talentované puberťáky, kteří tancují, zpívají, hrají ve filmech, zkrátka jsou mediálně vidět, a pokud se chovají tak, jak se od nich očekává (to znamená dodržují striktní pravidla na úkor soukromého života), jejich život je zdánlivou pohádkou. Tváří se nevinně, roztomile, jdou příkladem ostatním puberťákům,  a fungují v područí talentových agentur, které z nich udělaly hvězdy. Někteří Japonci v nich vidí „kamarádky, až sestry“. Jejich život je plný vystoupení se skupinou, kontaktů s fanoušky a zdánlivé dokonalosti, ke které si pomáhají různými způsoby.

 

Jednou z nejznámějších J-pop skupin je AKB48, tato dívčí skupina, založená roku 2005, má i své vlastní divadlo. Počet členek je tak obrovský, že skupina má svůj zápis v Guinessově knize rekordů, jako „největší popová skupina na světě“, počet členů je okolo stovky.

Skupina je rozdělená na několik týmů, každý tým má svoji kapitánku, ta předpokládám je považována za největší hvězdu. Heslem skupiny je ,,Idoly, se kterými se můžete setkat“, to znamená, že kontakt s fanoušky je opravdu velký.

Skupina má i svou vlastní „podskupinu“, která je takovou přípravkou do síně hvězd, popřípadě, když některá členka z oficiální skupiny odejde, nebo onemocní, členka přípravkové generace (tak se podskupina dělí) ji zastoupí. Fanoušci volí tu nejvíce oblíbenou skupinovou členku (v roce 2015 vyhrála například Sashihara Rino, ta by ve skupině měla být stále aktivní).

Strávit noc s přítelem? Nemyslitelné!

Na to, že skupina má pro nás zvláštní pravidla, bylo upozorněno v roce 2013, kdy členka Minami Minegishi (také by měla být stále ve skupině aktivní) byla přistižena novináři, jak odchází z bytu svého přítele (člena skupiny Generations). No a co? To byste se divili! Ve skupině se jedná o obrovský prohřešek, který je v rozporu se striktními pravidly a ve většině případech znamená vyhazov. Členky mají přece jít mladé generaci příkladem, jako obraz nevinnosti, roztomilosti, krásy a cudnosti, takové chování je neodpustitelné.

Minami nevyhodili, ale přeřadili ji do generace, oholila si hlavu (akt kajícnosti) a natočila video s omluvou svým fanouškům, kde říká, že si z celého srdce přeje zůstat uvnitř kapely. Video přikládám:

V dalších pravidlech skupiny má údajně být, že idol nesmí s nikým chodit, jinak bude potrestán (tak jako bývalá členka jiné skupiny, můžete si přečíst tady.

Za bizár považuju aplikaci, kdy virtuálně můžete mít se členkou AKB48 miminko, musíte si ho samozřejmě zaplatit, pokud vás to zajímá více, mrkněte tady.

 

Mrkněte na písničku AKB48. Nechybí úsměvy, líbivé šatičky, radost a pohoda. Jejich videa mají miliony zhlédnutí.

Nicméně, striktní pravidla a neustálý zápřah nemění nic na tom, že o to, být členkou japonských idolů je mezi mladými velký zájem. Vypadá to přece jako pohádka, no ne?

Můžete ještě mrknout na toto (sice je to K-pop, ale smysl videa je stejný):

 

!Nejsem znalcem K-pop ani J-pop, nijak se skupinám nevysmívám, ani na ně neútočím, jen upozorňuji na pro mě zajímavé informace! 

Zajímalo by mě, jestli někdo z vás, čtenářů blogu K-pop nebo J-pop poslouchá, a jestli jste někdy uvažovali nad vnitřním fungováním skupiny. Pokud máte chuť, napište mi o tom do komentářů!

P.S. Mějte fajn víkend!

 

Zdroje:

Zdroj 1.

Zdroj 2.

Zdroj 3.

Zdroj 4

Zdroj 5.

Zdroj 6.

Zdroj 7.

Nádhledový obrázek

Inspirací mi bylo číslo 8/2018 časopisu Epocha, str. 28.

Související články

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.