Fexti, že jste o nich nikdy neslyšeli?

Fexti. Že jste o nich nikdy neslyšeli? Proto vznikl dnešní článek, aby vás seznámil s další záhadou. Takže se dáme do toho.

Fexti jsou bytosti ve společnosti poměrně neznámé. Stojí kdesi za vlkodlaky nebo upíry, přestože se od nich moc neliší. Vyznačují se silou, nesmrtelností a nezranitelností. Říkalo se jim všelijak, později se vžilo označení fexti. Lidi se jich báli, údajně se dali zneškodnit jen stříbrnou kulkou, podobně jako upíři. O fextech se mluvilo v dobách dávno minulých, hlavně v období raného novověku, kdy měli bojovat se Švédy, které opravdu neměli rádi. Byli známí ale už v době, kdy se ve společnosti věřilo na bohy, spojovali se především s boji, po smrti se jejich těla neměla rozkládat. Zmínky o nich najdeme v nejedné kronice.

Protože stejně jako u mumií se věřilo, že kus mrtvého fexta disponuje magickou silou, kousky těl se nosily k nemocným.Nejznámější fext na našem území má byt pohřben ve sklepení broumovského kláštera, s největší pravděpodobností má jít o Bohuslava z Chrastu, majitele panství Vamberk.

Můj názor: Poprvé jsem se o fextech doslechla v knize níže doporučené Tajemné síly Čech a Moravy. Následně jsem na ně narazila na svém oblíbeném webu Tajemná místa, v neposlední řadě o nich vyšel článek v nejnovějším čísle časopisu Enigma, který mi chodí domů. Překvapilo mě, že o fextech jsou zmínky už z kronik a překvapilo mě, že do té doby jsem o nich vůbec nikdy neslyšela. Je to určitě další zajímavé téma.

Zdroj: Tajemné síly Moravy a Čech, Veronika Rubínková a Enigma, č. 4, duben 2018 s. 68-70.

 

Literatura k tématu:

Svazek o fekstech, Čeněk Zíbrt, Myslivecké pověry a čáry za starých časů, 1889.

Antonín Blažek: Pověsti a bytosti báječné, studie 3. svazku vlastivědného sborníku Chrudimsko a Nasacrcko, 1912.

Veronika Rubínková: Tajemné síly Čech a Moravy, Praha 2015.

ZACHARDOVÁ, Magdalena. Magická tajemství dávných Čech. Velké Přílepy: Olympia, 2016.

KOPECKÝ, Jaroslav. Album strašidel & děsuplných přízraků. Praha: Epocha, 2010.

ONDREJKA, Viliam. Bestiář. České Budějovice: Nová Forma, 2010.

KRÁTKÝ, Radovan. Bubáci, aneb, Malý přírodopis duchů, přízraků a strašidel. Praha: Vyšehrad, 2015.

Upozornění: Pokud budete příspěvek komentovat, tak prosím slušně. Vulgární a urážející komentáře nebudou zveřejněny. Ušetřte čas sobě i mně.

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.