Jak mluvit o lidech, kteří jsou „divní“

Před pár dny se mi stala následující situace: Jely jsme s kamarádkama na byt jedné z nich, a probíraly příjemný večer v pro mě překvapivém kolektivu. Ulice potomnělé Prahy se míjely za okny šaliny tramvaje, když najednou kamarádka položila otázku: „No, a jací vám přišli?“ myslela tím svoje kamarády.

Odpověděla jsem něco v tom smyslu, že jsou jiní, nemyslela jsem to ale nijak hanlivě, zkrátka to nebyli lidé, se kterými bych si na první dobrou měla co říct a se kterými se běžné stýkám.

„To je škaredé slovo, já bych řekla, že jsou zajímaví“, odpověděla ona, a já jí musela dát za pravdu. Proto jsem se poučila a o lidech, kteří mi přijdou „jiní“, odteď budu říkat, že jsou zajímaví, je to tak pro všechny příjemnější. Zároveň jsem si uvědomila důležitost výběru slov. Občas člověk plácne nějakou kravinu a potom mu je to líto.

Photo by Aaron Greenwood on Unsplash, https://unsplash.com/photos/wsnRsMyiN1I

Z tohoto večera jsem si teda odnesla ujištění, jak je fajn občas vylézt ze svojí sociální bubliny a podívat se trošku do alternativnějších vod, mezi zajímavé lidi, řešit otázky bytí a nebytí, místo nového dílu seriálu. Vůbec toho setkání nelituju, bylo to přínosné.

A spolu s touto událostí jsem si vzpomněla na další stigmata a nálepky, které jsem slyšela, tak třeba:

  1. Knihomolství vede k asocialitě: Jo, podle mě je to možné, protože spousta knihomolů jsou introverti, ale není to 100% pravda, i knihomol má rád společnost, hlavně tu svojí.
  2. Historici jsou divnolidé: Částečná blbost, ano, někteří studenti historie, které jsem poznala jsou poněkud sví (zajímaví), ale rozhodně ne všichni, i mezi historiky se najdou takoví, kteří se vůbec neliší od studentů jiných oborů.
  3. Umělci jsou v běžném životě nepoužitelní: Díky události z poslední doby mám chuť s touto větou naprosto souhlasit, ale i tak si nemyslím, že se to týká všech.

Pokud znáte další „stoprocentně“ platné společenské tvrzení, jsem s nimi :)! Z Prahy jsem si teda dovezla ponaučení, hezké zážitky a taky rýmu, vrátím se tam brzy!

Nádhledová fotka: Photo by Feliphe Schiarolli on Unsplash

Související články

2 komentáře

  1. Trávit čas s „divnými“ lidmi je raz za čas fajn a opravdu zajímavé, ale nesmí se to přehánět. V něčem inspirují, v něčem si zase připadám lepší než oni, a tak mi zvednou sebevědomí. (Nemá to vyznít egosticky nebo tak něco.)
    Sto procentně platná společenská tvrzení? Jsem učitelka! To snad mluví za sebe.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.