Kréta poprvé

Právě jsem se vrátila z týdenní dovolené na řeckém ostrově Kréta a vítám vás u nového článku! V něm probereme to nejzajímavější, co mě a kamarádku na dovolené potkalo. Máte se na co těšit, snažila jsem se zaměřit hodně na běžný krétský život a v následujících řádcích vám zprostředkovat moje subjektivní pocity.

Místní kanalizace má svoje zvláštnosti

Každá země má svá specifika a Řecko není výjimkou. Toaletní papír se tedy i na Krétě hází do koše, což je pro nás trošku nezvyklé, ale jako turisté to musíme respektovat. Nicméně, když se ze záchoda ozvalo „sakra“, bylo jasné, co se stalo. Starého psa novým kouskům nenaučíte tak snadno. Nedoporučuju papír i přesto házet do záchodu, může se vám to vymstít, jak jsem zprostředkovaně slyšela.

Mňouká to všude

Jeden z viditelných problémů Řecka je množství bezprizorních zvířat venku na ulici. Zajímalo mě, jestli se tento problém nějak řeší, ale jak mi odpověděl Řek: „vláda s tím nedělá nic“, a tak jsou zvířata tuláky i nadále.  Je jich tolik, že útulky pro ně nestačí, a tak jsou kočky a psi často  pravidelně krmeni jen turisty v sezóně, jak tomu bylo i v případě našeho hotelu. Jedna turistka se natolik zamilovala do toulavé kočky, že si ji z Kréty za 160 euro (zahrnuje lékařskou péči, poplatky na letišti atd..), odvezla domů.

 

Všudypřítomný chaos, hluk a smrad

Začneme u krétských autobusů místní dopravy. Pokud patříte k většině české populace, vsadím se, že do autobusu na Krétě vlezete zepředu. Chyba lávky! Jakmile se dveře autobusu otevřou, vyběhne z nich jakýsi průvodčí, který vám přikáže si sednout, a zaplatíte následně za jízdy u něj. Klíčové je pak nepřejet svoji stanici, což značně komplikují cedule v řecké abecedě, průvodčí ale názvy zastávek hlásí, přesto nám nejdříve autobusová doprava přišla strašně chaotická.

Smrad a odpadky

Venku na ulici, či v přírodě není nezvyklé vidět odhozené odpadky a sem tam to smrdí i tam, kde byste to nečekali.

Řecký člověk je v pohodě 

Kréta se stejně jako celé Řecko stala závislou na turistech, a nutno říct, že všichni Řekové, které jsme potkaly byli moc milí a ochotní. Zajímají se odkud jste přijeli, jak se máte a nemyslím si, že je to jen z důvodů nadité peněženky. Jsou energičtí a přátelští. Když turistická sezóna pomine, lidé se živí například sběrem oliv.

Důležité je zmínit, že zajímají o „český holky“, jak nás otitulovali, a rádi si povídají. Pozornosti, jakožto samotným ženám v cizí zemi, se nám dostalo dosti.

V naší oblasti, Hersonissosu, nepracovali jen místní, ale i „naplaveniny“ z jiných oblastí. Zjistila jsem třeba, že na řecké svatbě je normální mít 500 lidí a že mladí lidi spolu můžou bydlet i nesezdaní.

Star beach

Angličtina vládne světu, turismus taky

Angličtina je prostě světový jazyk, k tomu není co říct. Řecko je pak hodně závislé na turistech a tak se jim místní snaží vyjít co nejvíce vstříc, a učí se anglicky, často soukromě. Úroveň angličtiny se pak hodně liší, vlivem turistů a různých jazyků, občas pletou všechno dohromady, někteří totiž mají snahu mluvit i rusky, či polsky.

Největším překvapením a zároveň šokem, pro mě byly obchody s kožešinama, které na Krétě najdete téměř na každém rohu. O jejich pravosti ale nic nevím, protože jsem je nenavštívila.

Dělám osvětu

Kréťané, se kterými jsme se setkaly, o naší zemičce neměli moc ponětí, a tak jsem se snažila to změnit a vyvrátit, že Česko nerovná se jen pivo. Jeden z Řeků už dnes ví, jak skvostná je včelka Mája, kdo je Karel Gott, co je polka a kolik stojí pivo v české hospodě. Nicméně, tento Řek už ví třeba i datum založení UK, což se mu pro příští život bude určitě hodit. Odpouštím mu, že folklór hodnotí jako směšný.

Hersonissos

Krétu jako takovou můžu doporučit, Hersonissos ani tak ne, ale možná záleží na úhlu pohledu 🙂

Související články

2 komentáře

  1. Tyjo, to zní jako jiný svět.
    Těch zvířat by mi bylo líto. Známá bydlí v Rumunsku, co někdy vypráví o opuštěných zvířatech, je tak smutné… 🙁 Ale snaží se jim pomáhat, tak to má vždycky aspoň trochu pozitivní nádech.

    1. Kdybych mohla,vzala bych si alespon jednu kočku domů, takto jsem jim aspoň zajistila opravdickou kočičí večeři 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.