Lednicko-valtický areál, kde zakončit prázdniny?

Dnes se spolu podíváme do Lednicko-valtického areálu, který je součástí UNESCA od roku 1996. Hned na úvod chci podotknout, že celý areál je poměrně hodně vyhledávaný turisty, a to i cyklisty, takže občas může být kapku přelidněno 🙂

Doporučím vám několik míst, která mám ráda, nebo která se mi líbí i s tipy na jídlo, či na víno.

Začneme zámkem Lednice. To je asi nejvyhledávanější cíl tohoto areálu. Lednice nabízí bohaté využití času na několik hodin, ne-li celý den, a hlavně je to skutečná pastva pro oči.

Ještě dříve, než půjdete na prohlídku zámku, projděte se v zahradě, či po skleníku, stojí to za to. Potom už zamiřte do pokladny a kupte si jeden z bohaté nabídky okruhů, já nejvíce doporučuju okruhy dva a tři (Soukromé apartmány a Dětské pokoje, ale u těch si nejsem jistá, jestli nejsou spíše pro děti).

CC0 1.0, Pixabay.com.

Z Lednice se pohodlně přemístíte do Valtic pomocí autobusu (stojí v Lednici na náměstí a je to do Valtic kousek), auta či kola.

Valtice jsou potom vzhledově i interiérově odlišné. Jedná se o barokní stavbu, kde na vás dýchne historie. I tady, stejně jako v Lednici, pobývali Lichtensteinové, když se zdržovali na našem území, Valtice jsou navíc jejich rodové sídlo už od druhé poloviny 16. století, kdy z finančních důvodů musela knížecí rodina prodat nedaleký zámek Mikulov. Důležitá poznámka: valtický zámek nabízí jeden prohlídkový okruh, pokud budete chtít něco navíc, další nabízená prohlídka je okruh barokním divadlem, kde si můžete vlastnoručně zkusit, jak se mění divadelní kulisy.

K procházce využijte zámecký park s přilehlou zahradou, a pokud se vám bude chtít ještě někam, zavítejte na jednu z výstav (oficiální stránky zámku).

Na jídlo doporučuju ve Valticích pod zámkem restauraci Amalia nebo o něco dál Valtickou Rychtu. Večer na víno si zajdětě do Vinařské valtické pohotovosti 🙂

No a protože zámků už bylo dost, projděte se na kolonádu nad Valticema (asi 2 km z náměstí), či k minaretu v Lednici. U kolonády ve Valticích je blízko Muzeum železné opony, které taktéž stojí za to, přestože je komornější.

Ve zbývajícím okolí jsou ještě i další stavby (Tři Grácie, Dianin chrám, Janův hrad..), které taktéž stojí za prozkoumání.

Tak co, už máte plán na víkend :)?

 

Související články

2 komentáře

    1. Vlasti, to jsou neustálé „boje“, co je lepší zámek, ale každému se prostě líbí něco jiného :), je fajn, že se ti Valtice líbily.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.