Lesk a bída Instagramu

Instagram je možná tím úplně nejoblíbenějším nástrojem k propagaci blogu. Často se stává, že blogerka přeběhne z blogu právě na Isntagram, protože jí přináší více spolupráce a taky vyšší zisky. Instagram je plný krásných vystajlovaých fotek a inspirace, všechno je tak dokonalé, ale velká část z toho je nafouknutá bublina, nebo, chcete-li to vyjádřit peprněji, je to lež.

Vidíte krásnou ženu, závidíte jí její krásu, ale vidíte i tu slupku, skrývající se za fotkou? To pozadí fotky? Co když je její život dokonalý jen na pohled?

Doufám, že většina z vás to vidí. Že většině dojde, že vedle dokonalého aranžmá fotky je klasický stolový bordel, který má na stole spousta lidí. Že víte a jste si vědomi, že krása na fotky se dá upravit a že spousta slečen to dělá.

Když občas zajedu do Insta vyhledávání a vidím tam ty super dokonalé selfies, říkám si, že já se s těm svými můžu tak akorát zahrabat, Insta smazat a zalézt do nory. Jenže, přiznám vám to upřímně, ty vystajlované fotky mi vadí, kazí to přirozenost života. Proč bych se měla graficky upravovat nějak výrazně pro cizí lidi?

Jsem dost insta?

(Tahle jsem byla zklamaná, když jedna Insta blogerka dávala dokonalé fotky a pak odhalila několik filtrů, které na ně používá).

Sama používám taky filtry, ale jedná se o lepší světlo, co vím, tak jsem nikdy nezasáhla do svého Insta vzhledu pomocí chytrých appek. Netěšilo by mě to. Pak se taky může stát, že půjdu po ulici a lidi mě nepoznají (teda ne jako, že by mě teď poznávali).

Extrémně dokonalý a sladěný feed je super, nejlíp okořeněný o polonahé fotky, jako že vstáváte zrovna z postele (taky to tak jednou musím zkusit zahrát a pořádně svůdně se našponovat), ale je lživý a myslím, že obzvlášť na puberťačky takové fotky mají negativní dopad. I když, proč si nevytvořit alespoň někde iluzi dokonalosti?

A teď jsem dost insta? P.S. Prsa jsou moje a panenky mám takové od dětství, fetuju jen čokoládu.

Pak tu máme další věc, konkrétně, co na Instáč patří a nepatří. Patří tam fotka snídaně? Pravděpodobně ano. Patří tam fotka s babičkou? Pokud bude babi souhlasit, proč by tam nepatřila. Patří tam fotka násilí? Ubrečeného obličeje? 

Tady se musím zamyslet více. Je hezké upozorňovat i na nepříjemné věci, protože život není jen o růžových poníkách plivajících duhu, ale je otázkou, jestli dotyčnému podobné foto spíše neuškodí. Přece jen, co je dáno na internet je veřejné a každý si to může najít a pak to na vás vytáhnout (nejlíp u pracovního pohovoru). Takže bych zkusila odpovědět, že pokud je člověk připravený nést následky za svůj feed a stories, ať si na profil dává, co chce.

Abych Instáč ale jen nehanila, musím podotknout, že jsem na něm našla spoustu inspirace, v podobě extrémně inspirativních lidí (hodně jsem promazala, koho sledovat). Inspirativní fotky pak můžou být dobrou motivací.

Nic se ale nemá přehánět a čím dál více lidí si uvědomuje, že Insta (a nejen on) jim zabírá hodně času a tak redukují jako já čas na něm strávený, což je důležité. Já ho kontroluju dvakrát denně, výjimečně tam něco přihodím přes den. Je to totiž extrémní žrout času.

Abych to nějak uzavřela, napíšu, že je důležité udržet si zdravé vidění světa ve světě přefiltrovaných fotek. Vidět i to, co má zůstat skryto.

Abych vás inspirovala koho sledovat, tak mrkněte na tyto jedince: Ester aJosefína a jejich dokonalé rozchodové hláškyTBMK dělá skvělé kolážeNikol a její mama životHumor MF je mi blízkýKlér krásně fotí, i když fotky upravujeEster prostě milujuVýtvarné umění od Hello kaktus 

No a na zbytek lidí, které sleduju se mrkněte na můj profil, je jich fajn totiž hodně (mám tam ale i kolegy průvodce a kamarády). Jasně, že chci vidět tvůj dokonalý profil!

Nádhledový obrázek, CC0 1.0.

Teď máte dva články za den, z toho je tento čerstvý jako právě upečený rohlík,a já se jdu se dospat (sny o hadech nesnáším, protože pak nemůžu znovu usnout). Dneska mám školu až o večera, takže pokud budete komentovat, objeví se tu vaše komentáře pravděpodobně až večer. Co se týče mého IG, tak kromě toho, že mě trošku můžete stalkovat, tak tam přihazuju odkazy na různé petice, akce a zajímavé věci, je proto užitečné mě sledovat!

 

 

 

 

 

You may also like

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.