Lucie žije v Londýně, jak zvládá tamější ceny a kde pracuje?

Lucie pracuje na zajímavém místě, o kterém v rozhovoru bude taktéž řeč. Přestěhovala se do Londýna z Ostravy a v Anglii je už druhým rokem. Její blog je směskou, takže tématicky je blízký tomu mému. Někomu nemusí vyhovovat relativně malé písmo, ale to je možná jen problém mého rozlišení. 
Lucie a její blog

1. Umíš arabsky, to se jen tak nevidí, jak ses k tomu dostala?

 Nikde jsem nepsala, že umím arabsky, k tomu mám ještě hodně daleko. Ale je pravda, že zvládám několik frází a slovíček typu „dobré ráno, dobrou noc, dobrou chuť, máš zítra v práci volno, dáš si čaj?“ atd. A taky zvládnu napočítat do stovky. K arabštině jsem se dostala díky mé práci, jelikož pracuji v arabské restauraci a většina mých kolegů jsou Arabové. Jsme tam pouze tři Evropani.
2. Jak se ti v restauraci pracuje a zaznamenáváš nějaký rasismus?
 Pracuje se mi v práci skvěle. Pracuji pouze s jednou kamarádkou, jinak tam mám samé kluky. A Arabové jsou obecně velmi milí, zvláště k holkám, takže v tomhle ohledu si nemůžu stěžovat. Rozhodně nejsou takoví, jako je většina Evropanů vidí. Jako monstra, která zabíjejí ostatní lidi a nerespektují jinou než Islámskou víru. Tak to ale není. Kluci v práci ví, že já sama nemám žádné náboženské vyznání a berou to úplně v pohodě. Někteří si myslí, že jsem křesťanka a taky to berou v pohodě. Takže jsou na mě ve všech směrech opravdu hodní. Já jsem v té restauraci menšinou, takže kdyby šlo o rasismus, určitě by to nebylo z mojí strany, ale z jejich. A nic takového se tam neděje. Jsme kamarádi bez rozdílu víry, pohlaví, věku nebo barvy pleti.
3. V jednom tvém článku píšeš o antikoncepci a jejímu téměř neomezenému přístupu k ní v Londýně, jak je to možné?
To absolutně netuším. Dostat se tady k pilulkám můžete lusknutím prsty a myslím, že to není správné. Měla by se přece dělat všechna ta vyšetření…
4. Nejhorší zážitek se zákazníky?
 Nějaký hodně špatný zážitek se mi nejspíše nestal, pokud nepočítám některé zákazníky z Indie, kteří si myslí, že jsou v restauraci sami a vy tam jste jenom pro ně. Proto si většinou objednávají jídlo a pití po jednom, takže když jim přinesete latté, objednají si esspresso pro někoho jiného, pak donesete esspresso a oni vás požádají o čaj. To samé s jídlem. Jako by to prostě nemohli objednat najednou…
5. Žiješ v Londýně, které značky a obchody jsou tam jiné než tady u nás v Česku?
 Předpokládám, že se ptáš hlavně na obchody s oblečením. Je to hodně podobné, zvláště v Praze se teď tuším otevřel i obchod Forever 21, takže zase o tolik obchodů v Česku nepřicházíme. Který mě ale napadne jako první je určitě Victoria’s Secret. Tuto značku můžete sehnat totiž tuším jenom na třech místech na světě a jedním z nich je právě Londýn. Dále to je například obchod GAP (tuším, že v Česku není, ale už ztrácím pomalu přehled) nebo Primark, který mi kdysi přišel jako něco naprosto úžasného. Teď ho tady ale mám na každém rohu a už v něm žádné kouzlo nevidím

6. Co kvalita jídla v Londýně a tady a jak se dokážeš vypořádat s londýnskými cenami?
 Já mám obrovskou výhodu v tom, že pracuji v restauraci šest dní v týdnu, takže mám hlavní jídlo tam a zadarmo. Doma nevařím vůbec, maximálně o svém volnu. Pokud tady jdete do restaurace se třeba třemi přáteli a dáte si nějaký předkrm a hlavní chod, většinou utratíte kolem 2-4 tisíc korun. Což je dost i s londýnským platem, natož s tím českým. Jak už jsem ale řekla, většinou za jídlo (když nepočítám snídaně) neutrácím, protože jím v práci. Jinak bych se musela asi hodně uskromnit.

7. Co je na Londýně nejlepší?
Těžko říct, co je na Londýně nejlepší. Jsou tady krásné památky, skvělí lidé, dají se tady vydělat slušné peníze i za práci, za kterou byste v Česku dostali úplné minimum. Pokud vám nevadí pracovat nějakou dobu i mimo obor, najdete si práci v podstatě okamžitě. Je tady hodně pracovních příležitostí. Celkově mám Londýn hrozně ráda a vždycky jsem tady chtěla zkusit žít. Akorát to počasí by tady mohlo být lepší.

8. Máš asi hodně ráda kosmetika, kterou značku nejvíce a kterou vůbec?
Moje nejoblíbenější značka vůbec je rozhodně Urban Decay, alespoň co se paletek očních stínů týče. Pokud bych měla vzpomenout nějakou drogérkovou kosmetiku, bude to asi Rimmel London nebo Maybelline. A značka, kterou nemám ráda vůbec? Max Factor.
9. Chystáš se někdy vrátit k práci sociální pedagožky?
Určitě bych v budoucnu chtěla, protože práce s dětmi mě vážně baví. Otázkou je jestli v Česku nebo v Londýně.

10. A co návrat do Česka? Volila jsi v našich říjnových volbách?
 Návrat do Česka měl být už v květnu, protože jsem tady přijela jenom na půl roku na zkoušku. Zatím jsem ale stále tady, začínám druhý rok, tak uvidíme, jestli nebude třeba poslední. Všechno je stále ve hvězdách.
A na volby jsem nešla, jelikož jsem byla oba dny v práci a českou ambasádu jsem měla daleko.
11. Lucie mi položila tuto otázku: Je nějaké místo, kde bys ty chtěla zkusit žít? 
Láká mě právě Londýn, na podzim jsem v něm byla poprvé a hrozně se mi zalíbil. Jenže, chyběla by mi rodina a kamarádi, takže nevím, jestli se někdy odhodlám.
Blogerka Lucie.
Děkuji Lucii za rozhovor a přeju úspěšný londýnský život :)!

You may also like

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.