Mladí lidé (ne)řeší tato témata

Mládí, krásný to čas, plný vzpomínek, bezstarostnosti a ideálů. Doba plná lásek, přátelství a odhodlání.

Ne, v dnešním článku se nebudeme rozplývat nad mládím, ale budeme se věnovat bezstarostnosti a tomu, jestli by se mladí lidé (řekněme 18-25 let) měli zajímat o následující témata, do jaké míry to (ne)dělají a zkusím se zamyslet i nad tím, jestli je to dobře nebo špatně. V komentářích můžeme rozjet slušnou diskuzi.

NEHÁZÍM VŠECHNY DO JEDNOHO PYTLE, BERTeETO OBECNĚ.

Volby- Spousta mladých lidí k volbám nechodí. Někteří proto, že netuší, co takové volby můžou v naší zemi ovlivnit (přestože se o tom učí ve škole), jiní proto, že zastávají názor, že „jeden hlas stejně nic nezmění“, sedí radši doma, dalším se zkrátka volit nechce, či nemají žádného lídra, který by jim názorově sedl. První nadějí v politice  pro mladé po dlouhé době je Dominik Feri, kterého převážně mladí studenti dostali až do PS. Ukazuje to, že situace v netečnosti mladé generace k volbám se snad mění k lepšímu. Myslím si, že mladí lidé by k volbám chodit měli, jelikož i oni žijí v naší zemi, studují tu a plánují budoucí život. To, že se nejen mladí lidé nezajímají o politiku je jasná věc.

Současné dění a všeobecný přehled- Děsí mě, kolik mých vrstevníků se nezajímá o to, co se okolo nich děje. Ať už v politice, v kultuře, sportu nebo ve zprávách. Noviny považují za přežitek, televizi taky a jediné zprávy čtou na Seznamu nebo na Novinkach.cz, Jasně, média nejsou zrovna nestranná a často dělají z komára velblouda, ale přesto, občas by neškodilo prolistovat si noviny nebo pustit rádio. Z Facebooku se všechno nedočtete. U tohoto bodu mě nejvíce štve bod kulturní. Chci se s někým pobavit třeba o zajímavé výstavě, ale nikdo neví, o co go.

Produkty netestované na zvířatech- Zajímali jste se někdy o to, jestli je vaše oblíbená rtěnka testovaná na zvířeti? Nebo váš oblíbený krém? Ne? Tak to byste měli, běžte to napravit a takové produkty se snažte kupovat co nejméně, v lepším případě je nekupujte vůbec. Situace v tomto ohledu se v naší republice podle mého názoru lepší, ale chtělo by to větší osvětu. Seznam (některých) značek, které netestují najdete tady. 

Výrobky netestované na zvířatech jsou označené králíčkem .

Daně, výše nájmu, poplatky za domácnost- Zkuste se schválně zeptat svých známých a kamarádů, jestli ví, kolik platí jejich rodiče poplatky za domácnost, jestli ví, jak se platí odpady, vyřizuje se změna bydliště, co je to stavební spoření a penzijní připojištění, a další věci, na které narazí člověk většinou až v době, kdy se odstěhuje. Jasně, tyhle věci za nás řeší rodiče, ale my mladí bychom se o ně měli zajímat více, abychom potom nepanikařili, až budeme žít sami.

Kvalitní tvorba- Fakt nemluvím o videích typu „Deset typů lidí na výletě“, “ Písničky v realitě“, „Prank na kámoše“ a dalších. Tyhle videa pobaví, ale co hodnotného nám předají? Nijak takovou „lehčí“ tvorbu neodsuzuju (uvozovky proto, že i s takovýmito videi je hodně práce), ale štve mě, že u některých youtuberů tvoří jediný obsah kanálu, a lidi to žerou. Takovýto youtuber může mít třeba 200K odběratelů, zatímco youtuber, který točí o politice nebo o současném dění 20 K. Nespravedlivé, podle mě.

Komunistický režim a fašismus- Spousta mladých lidí netuší, co se stalo 21. srpna 1968, jak dlouho v naší zemi vládli komunisté, jací byli hlavní komunističtí lídři v naší zemi, jak moc komunismus zasahoval do soukromých životů, kdo byl Jan Palach a Jan Opletal a jaký je mezi nimi rozdíl a další taková témata. Zajímalo by mě, proč. Proč se nezajímají o něco, co postihlo i jejich rodinu?

Třídění odpadu- Jo, mluvím o tom, jakou barvu popelnice zvolíte pro krabici od pizzy nebo pro flašku od piva. Třídit je důležité a myslím, že spousta lidí (jak mladých, tak starých) to nedělá. Já se snažím třídit co nejvíce.

Neplánované těhotenství– Divím se, kolik mladých párů z mého okolí nepoužívá antikoncepci proti nechtěnému otěhotnění, přitom dítě neplánují. Ono spoléhání se na náhodu je sice fajn, ale nemusí se vyplatit.

Pokud vás napadají další témata, které vaši vrstevníci neřeší, šup s nimi dolů do komentářů! A neberte článek útočně!

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.