Moršké panny, fikce nebo realita?

Když jsem byla mladší, nejvíce ze všeho mě zajímala Ariel a seriál H20 stačí přidat vodu. Tušíte správně, byl o mořských pannách. Tyto stvoření mě odjakživa fascinovaly pro svou krásu a pro možnost plavat v hlubokých vodách oceánu. Čas od času se objeví na webu video nebo článek o tom, že mořské panny nemusí být pouhou fikcí, ale úžasnou realitou! Pojďme se podívat na nejznámější nálezy a videa týkající se tohoto tématu.

Začneme nálezem z roku 2016. Tehdy na pláži v Great Yarmouth našel Paul Jones, zajímající se o tajemno, na břehu tělo, které nápadně připomínalo mořskou pannu. Svůj nález vložil na Facebook a vyvolal senzaci, podívejte se sami:

Zdroj 

Zdroj

V zápětí se objevili konspirátoři, kteří se domnívají, že se jedná o skutečnou mořskou pannu. Další však oponují tím, že tělo patří uhynulému tuleni. Poslední možností je, že tuto mořskou pannu vytvořil jako fake samotný Jones, jak to tedy je nebylo prokázáno.

Následující případ je z Mexika, odehrál se v roce 2015. Opět šlo o tělo na pobřeží, které na pláži leželo několik dní a lákalo všemožné zvědavce a lovce záhad. Tělo jako by z oka vypadlo mořské panně. Jak to dopadlo? Zjistilo se, že se jedná o pouhou filmovou figurínu.

Zdroj

Teď to trochu odlehčíme. Na světě existuje spousta lidí, kteří jsou těmito tvory fascinováni natolik, že utratí spoustu peněz ta to, aby se jim co nejvíce podobali. Někteří si „hraním na mořskou pannu“ i vydělávají, fotí se různě na pláži a plavou v kádích. Jedním z lidí, kterým učarovaly mořské panny je  Eric, který si vydělává tím, že prodává latexové ocasy pro mořské panny. Pokud byste měli o ocas zájem, mrkněte se na tuto stránku. 

Zdroj

Jak jsou na tom údajné zachycené mořské panny na videích? Dost podobně, jako údajné nálezy, Youtube se těmito videi jen hemží. Můžete se mrknout třeba tady , tady , nebo tady. Stačí zadat na Youtube heslo real mermaid caught on camera a vyvalí se na vás stovky takových videí, které jsou často prokazatelné faky nebo se opakují.

Jaký na to mám názor já? Myslím si, že oceán je dost neprobádaným místem, takže je možné, že všechny jeho záhady nejsou ještě vyřešeny. Nicméně, údajné vidění mořské panny se objevilo už v období zámořských plaveb, takže je vidět, že už tehdy lidi chtěli věřit, že tito tvorové existují. Dokud ale nepřijde jednoznačný a vědci potvrzený důkaz o existenci těchto stvoření, nikdo z nás si nemůže být jistý tím, jak to ve skutečnosti je. Je pravdou, že čas od času se narodí na světě díte s tzv. syndromem mořské panny, které má srostlé nožičky. Bohužel, takové dítě dlouho nepřežije.

Toto téma uzavřeme knihami, ve kterých se o mořských pannách píše. Tak tedy:

ANTONÍN, Luboš. Bestiář: bájná zvířata, živlové bytosti, monstra, obludy a nestvůry v knižní ilustraci konce středověké Evropy. Praha: Půdorys, 2003.

BRUCE, Julia. Fantasmagorie: atlas bájných tvorů, čarovných bytostí a magických stvůr. V Praze: CooBoo, 2010.

MACKERLE, Ivan. Příšery odnikud. Praha: Ivo Železný, 2002.

Mořské panny- Kouzelní podmořský svět mořských lidí, Doreen Virtue.

Upozornění: Pokud budete tento článek komentovat, tak prosím seriózně. Komentáře typu: ,,Jsem mořská panna, heč!“ nebudou zveřejněny, ušetřete tak čas sobě i mně, díky za pochopení.

Zdroj náhledového obrázku: tady.

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.