Na kole do Podyjí, od Znojma po Vranov

Právě jsme se vrátili z Podyjí, kde jsme strávili pár hezkých dnů, a tak mě napadlo, sepsat článek pro případ, že vás tato oblast láká, protože rozhodně stojí za to :)! Zmíním restaurace i kavárny, místa, která jsme navštívili a zakončíme to tipem na koupání, takže pojďte poznávat Znojmo a okolí!

Bude to delší, takže přeskakujte podle potřeby.

Doprava: kolo+vlak

Počet dní: 5

Navštíveno: Znojmo, znojemské podzemí, visuté lávky, Vranov nad Dyjí, Retz

Pár slov k dopravě…

Vyjeli jsme z Brna vlakem směr Moravské Budějovice, a odtud jiným vlakem směr Znojmo. Do některých vlaků je povinná rezervace kol, pozor na to! Ze zastávky Olbramkostel nás čekalo posledních cca 10 km na kole do Znojma, vystoupili jsme dobrovolně, vlak by tam dojel, přímo až na nádraží. Cesta zpátky byla o hodně horší, jelikož momentálně probíhá výluka, takže jsme 2x přesedali, což s kolem není zrovna ideální, a taky o víkendu jezdí spoje jinak. ČD nám nabídly i bonus ve formě sauny zdarma, jelikož ve vlaku nefungovala klimatizace (vlak ale nebyl český). Důležité ale je, že jsme dojeli.

  • V případě, že pojedete vlakem, podívejte se, jestli vlak umožňuje přepravu kol, pokud jo, za kolo se platí!
NP Podyjí, dostupné na kole.

O Znojmě…

Znojmo je krásné město, byla jsem tam už podruhé. Bohužel, ceny jsou tam na mě známé poměry dost vysoké, např. 59 Kč za café latté, a to se mi stalo ve dvou různých kavárnách, takže je s tím potřeba počítat, kde jsme byli na kafe a oběd si můžete přečíst níže :). Na prohlídku města, s tím, že se jej projdete a navštívíte třeba podzemí, vám v pohodě stačí jeden den, Znojmo na více dní spíše nedoporučuju.

[ NP visuté lávky

Oběd+kafe: Vyzkoušeli jsme Restauraci U Zlaté konve (vyšší ceny, dobré jídlo), bistro na Slepičím trhu (tady jsem si nepochutnala, ale přítel byl spokojený, výrazně nižší ceny) a restauraci Ohm blízko kostela sv. Mikuláše, kde jsou příznivé ceny, milý personál, ale zase je to specifický styl kuchyně.

Na kafe jsme zašli do kavárny U Mlsného kocoura, kde mají velký výběr a hezké vybavení, a do Caffé Panorama. Trošku mě překvapily ceny, ale jinak vše v pohodě.

Znojmo

Znojmo, pohled na hrad.[/caption]

Co ve Znojmě vidět? A je tam vůbec co k vidění?

Můžete vystoupat buď na radniční věž, či na věž Vlkovu (vstupné 25 Kč/osoba) a podívat se na město z výšky. Znojmo je známé hlavně díky podzemí a rotundě sv. Kateřiny, kde jsme ale nebyli, jelikož, přestože jsem potenciální historik, bylo mi líto peněz za tuto unikátní podívanou, možná jindy.

Retz, místní hradební brána.

Krásný je i kostel sv. Mikuláše, ale úplně nejvíce se mi líbí pohled na Dyji ze strany pivovaru, ano, Znojmo má i vlastní pivovar, a taky hrad, my jsme ale navštívili pouze Vlkovu věž a podzemí. Já ještě v zimě zvolila klasickou trasu, která se mi moc líbila, přestože místní „strašidla“ by  si stejně jako podzemí zasloužila peníze na opravy, a přítel zvolil adrenalinovou trasu číslo 1. a byl nadšený! Pro potřeby adrenalinové trasy vám zapůjčí vybavení, nemusíte se bát a prý to rozhodně stojí za to :), nic pro klaustrofobiky!!

Na pivo jsme skočili do HoZpody ve Znojmě, a všechno bylo v pořádku, dali jsme si ale jen „chuťovky“, a piva, žádné vařené jídlo, takže úplně objektivní být nemůžeme.

Ubytovaní jsme byli v Penzionu U hradeb, a nemám k tomu žádnou výtku, všechno na jedničku. Penzion se navíc nachází v centru města, což je pohodlně dostupné, navíc, cyklisté jsou tu vítáni :), rezervace můžete dělat prostřednictvím Booking.com.

Na některé cyklotrasy se můžete mrknout, spolu s dalšími informacemi o městě tady: Tady.

*Jinak, na cyklotrasy i pěší používáme appku Mapy.cz od Seznamu, můžu doporučit.

Teď k cyklistice…

Nečekejte samé rovinky, to vůbec, některé kopce byly dost drsné, třeba i 500 m.n.m., což je pořádná makačka. Cyklostezky v NP Podyjí jsou občas dost přírodní, což se ale vzhledem k povaze NP dá předpokládat. Nejvíce jsem si zamakala při cestě do Vranova nad Dyjí a při cestě na visuté lávky. Za tři dny jsme ujeli 80 km, na to jsem patřičně hrdá, i když, pro někoho to nic není. Pro mě je to ale velký výkon. Dobrá zpráva je, že pokud už nebudete moct, na některých místech jezdí vlaky, či cyklobusy s přívěsem, kde vás naloží i s kolem 🙂

Vranov nad Dyjí, krásný to zámek

Na vranovský zámek jsem se moc těšila a vřele vám ho můžu doporučit. Sice si s kolem docela máknete do finálního kopce, ale fakt to stojí za to. Kola si pak odložíte na stojany před zámkem. Na zámku je k výběru několik okruhů, my jsme si vybrali Reprezentační sály, a super. Moc se mi zámek líbil, jak zvenku, tak zevnitř. Na obědě jsme byli hned v centru, blízko lékárny, název už si ale nevybavím, nicméně, poměr cena a kvalita hodně slušný.

Mlýn nad městem Retz.Na skok do Rakouska

Znojmo je blízko rakouským hranicím, takže bylo jasné, že si do Rakouska odskočíme. Zvolili jsme jízdu vlakem (dostupné i na kole), do městečka Retz, kde se, jak jsme zjistili, domluvíte s některými obyvateli i česky. Retz bych asi úplně nedoporučila na celodenní výlet, spíše na vyplnění části dne, ale i tak, je to sympatické místo s větrným mlýnem, kde v určitý den probíhá i prohlídka v češtině, ve městě taky najdete vinné sklepy.

Vranovský zámek.

Zámek Vranov.

A kam se jít vykoupat?

Ve Vranově se opravuje hráz, tudíž tento rok je hůř dostupnější přehrada na kole. Ale, ve Znojmě je několik míst ke koupání, pokud se nepletu, momentálně funguje jen koupaliště Louka, které je finančně dostupné, dost velké a v pohodě. Najdete tu plavecký bazén, skokanské můstky, skluzavku, i tobogán.

Co ještě vidět?

  • Zřícenina hradu Hardegg, opět, dostupné i na kole.
  • Pevnostní muzeum Vranov nad Dyjí.
  • Starý zámek Jevišovice.
  • Znojmo- rotunda, hrad, muzeum.

*Ve Znojmě je TIC, kde se kromě cyklomap dají sehnat i mapy Znojma a okolí, a paní byly velmi vstřícné, takže bych se nebála na ně obrátit s dotazy, kam vyjet na výlet.

Retz.

Tak snad jsem vám předala pár tipů, kam v této části naší země a pokud chcete, napište mi do komentářů, kam po ČR se ještě vydat :), díky!

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.