Nešvar aneb Bublá to bublá

V poslední době to vídám často a nechápu to. Někteří jedinci soudí člověka  jen podle titulů před jménem a podle počtu vysokých škol, to potom slýchám věci jako:

„Bakalář není titul!“

„Přece já s titulem nebudu chodit s číšníkem!“

„Je to uklízečka, nechci být protivný,  ale myslím, že bychom si nerozuměli.“

„Napiš mi na tu smlouvu titul, aby se ke mně nějak chovali.“

(Je to výběr z vět, které jsem zaslechla v delším časovém horizontu.)

A tak dál. Pohrdání nad určitými povoláními vídám taky. Ptám se proč? Titul automaticky nemusí znamenat, že v běžném životě je člověk úspěšný, a má se líp, než člověk vyučený. Navíc, potřebujeme pečivo a čisté pracovní prostředí.  Proč tedy někteří stále soudí podle titulu? Vždyť i člověk neotitulovaný může mít stejný společenský přehled, nebo i větší, než magistr. Taky, na rozdíl od kapacity na akademické půdě se pekaři možná více daří řešit běžné úkoly praktického života. Proto si myslím, že pohrdat lidmi bez titulu je blbost, no ne?

Naučme se soudit lidi podle schopností, sympatií, a jiných měřítek, než podle vystudované vysoké školy (mluvím hlavně o obecném životě, ne profesním).

(Druhý extrém je vykřikovat a ohánět se všude vysokou školou života.)

CC0 1.0, Pixabay.com

No a druhý nešvar, který opět rozvířil vody a udělal tornádo, byl Pride. Tolik článků a názorů na festival, co zase lítalo na internetech!

Já osobně jsem na Pridu nikdy nebyla, ale ta primární myšlenka, šířit vědomí o LGBT komunitě a pomáhat ke coming outu mi přijde užitečná, přestože se někteří  členové LGBT od této akce distancují.

Nevidím ale smysl neustále probírat, jak je to proti přírodě, a že adopce homosexuálů je blbost a tak. Bohužel, nemyslím si, že tyto negativní hlasy komentující Pride a komunitu obecně někdy vymizí. Velká škoda. No a na závěr: Přijde mi vyloženě trapné komentovat koupi zámku jistého politika a jeho přítele slovy, „že si alespoň zatopí“.

Máte další nešvary, které se vyskytují v naší společnosti? Pište do komentů 🙂

P.S. Vulgarity nepodporuju, názor vyjadřujte slušně.

Obrázky jsou z Pixabay.com. Nádhled CC0 1.0.

Související články

3 komentáře

  1. Ohánět se tituly není hezké. A rozhodně souhlasím v tom, že člověk, který sbírá tituly jako trofeje, rozhodně nemusí být něco víc než ten, co má pouhý výučák. Nemám rád lidi, kteří se takhle nadřazují. Jedním exemplárním příkladem je naše dějepisářka ze školy. První den, kdy jsme jí měli, se nám představila a za tím následovala 10-minutová přednáška o jejích titulech. Takhle se prý představuje všem nováčkům na škole. A kdykoliv něco podepisovala, nesměl tam chybět ani jeden z jejích titulů.

    Co se týče Pridu, letos jsem tam byl poprvé a domnívám se, že i naposled. Tento pochod vznikl, aby vylepšil reputaci gayů ve společnosti. Tím, co tam většina lidí dělala, to spíš reputaci zhorší. Jelikož jsem tam byl sám, bylo to úplně něco jiného, než kdybych tam byl s někým. Máš pravdu – někteří lidé nezmění názor a svůj přístup k gayům a lesbám. Ale taky mě už nebaví furt číst ty diskuze o tom, zda-li mají mít gayové děti a tak. Rozhodně nesnesu ty urážky na gaye. Na internetu si to číst je něco jiného, ale když to někdo řve na ulici (jako se to stalo na pridu), je to ještě horší.

  2. Já se s tímhle kupodivu nesetkávám, že by se někdo oháněl titulem. Ono je to hodně o lidech, blbec zůstane blbcem i s deseti tituly. O Pridu jsem četla hlavně na Twitteru spoustu různorodých názorů, někdy je lepší si takové věci moc nebrat, protože homofobních jedinců je bohužel pořád ještě spousta. Jako nejhorší nešvar mi přijde to neustálé řešení ostatních, když je někdo třeba známější na Instagramu nebo blogu, tak ostatní posuzují každý jeho krok jako špatný jen proto, že „oni by to tak neudělali“. Čtu občas jednu takovou nejmenovanou diskuzi na vinted, tak se nestačím divit, co všechno se lidem nelíbí. 😀 Z toho mi vyšlo jediné ponaučení, prostě na to kašlat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.