Pederastie, co se to rozmohlo v antickém Řecku?

Jste mladý muž v pubertálním věku. Vaším úkolem je tvářit se cudně, nechat se dobývat, ale ne příliš dlouho, aby o vás muž nepřestal mít zájem, protože mladíků je spousta, a muž si mezi nimi může vybrat.

Je to jiné,než když muž usiluje o ženu, protože ženy nemají na výběr. Vezmou si toho, koho jim jejich poručníci určí, ve velmi brzkém věku. Jediné ženy, (plus výjimky), o které muž musí skutečně bojovat a usilovat jsou hetéry, asi bych je označila slovy “ vydržované prostitutky, ne jednorázovky.“ Vztah s ženou pak muži nebrání užívat si jinde, a že to dělají často, jednak s prostitutkami, tak s muži (homosex.vztahy), i s chlapci (pederastie).

A vy už určitě tušíte, o čem že to dneska bude!

„Na, tu máš kohouta!“

Slovo „pederastie“ pochází z řečtiny, znamená peis=>chlapec a erast=>mít rád, v překladu: „lásku k chlapcům“.  Účastníky pederastie jsou muž, (pozná se na vázách, a jiných vyobrazeních tak, že má vousy) a chlapec (nemá vousy, je různě zahalen, když je zahalen moc, začátek pederastického vztahu, postupně se odhaluje). Za věk mladíka, který je účastníkem pederastického vztahu, je považován  věk mezi 15-18 lety.

Muž ani mladík v takovémto vztahu nemusí být nutně orientovaný homosexuálně, spíše bych řekla, že bisexuálně, nebo pansexuálně, v pederastickém vztahu jde o jistou prestiž, postavení ve společnosti. Není výjimkou, že muž má doma manželku, a zároveň se stýká s chlapcem/jiným mužem.

Pederastie v Řecku je jakýsi přerod dítěte do světa dospělých, pokud jsem to dobře pochopila, tak muž s chlapcem často odcházel mimo vesnici/polis, a tam ho učil stát se správným mužem (bojovat…), a kromě toho si s ním užíval. Po nějaké době se zase vrátili, a chlapec byl už považován za správného muže.

Za „domov“ pederastie je potom považována Kréta.

V archaickém Řecku bylo dokonce otázkou cti, aby si dospělý muž nějakého chlapce vybral, jelikož chlapec, který zůstal nepovšimnutý se považoval za divného/ vadného. 

Námluvy chlapce a muže vypadaly tak, že muž chlapce podaroval, tím dal najevo svoje zalíbení a svůj zájem. Takovým dárkem mohl být třeba zajíc, kohout, zbraň, nebo třeba hudební nástroj. Problémem byly peníze, pokud by chlapec dostal peníze, mohlo to být považováno za prostituci, a ta stála mimo zákon. Takovýto prostitut nemohl následně vykonávat veřejné úřady.

Nejznámější pederastický vztah

Je zajímavé, že i „vládce bohů“ Zeus (Dia) si kromě románků s pozemskými a nadpozemskými božskými ženami, (nějaká Héra mu v tom nemohla zabránit), užíval pederastického vztahu, a to s Ganymédem, ze kterého udělal číšníka bohů a unesl si ho s sebou na Olymp. Tak ho měl neustále u sebe.

Vás ale už určitě zajímá, jak poznáte na vázách a jiných vyobrazeních pederastický vztah!

(Muž má vousy, chlapec je zahalen, asi počátek vztahu? Směřují si k penisu/varlatům, což je typický příklad, sáhnutí na varlata/penis, potom značí důvěru).


(Tady je to zvláštní, vypadá to, že chlapec má úlohu toho „aktivního“, muž „pasivního“, chlapec zase směřuje rukou na varlata/penis, většinou ale zobrazována úloha aktivního muže).


(Tady je asi nejběžnější zobrazení, pederastický vztah v hodně pokročilém stádiu, směřování rukou k varlatům a k obličeji).

Pokud vás zajímá samotná „akce“, tak i taková to vyobrazení se najdou, ale anální sex je zobrazovaný výjimečně.

Tak, co, budete se na antické vyobrazení teď už dívat jinak?

P.S. Téma „pederastie“ je součástí přednášek v předmětu „Láska a sex v antickém Řecku“, odkud mám všechny informace o tématu. Obrázek v nádhledu je můj, vyfocený z londýnského British museum ,(určitě doporučuju, studenti ho navíc mají zdarma), zbytek obrázků má uvedený zdroj, který se objeví při kliknutí). Přišlo mi to jako hodně zajímavé téma, možná jsem se v něčem spletla, ale pořád se o tom jen učím.

A tady máte jednoho zajíce, ať vidíte, že nekecám 🙂

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.