Rozvod a jeho konkrétní možné dopady na dítě

Rozvod není zrovna pěknou událostí v rodině, na tom se všichni asi shodneme. Na stránce ČSÚ jsem našla, že v roce 2016 se rozvedlo 25 000 manželství (!) a skoro v  59 % to byly manželství s nezletilými dětmi (!!). Manželství v tomto roce bylo uzavřeno 50 tisíc, jen tak pro srovnání.

Dnešní článek bude věnovaný rozvodům obecně a možný dopadům rozvodů na dítě.

Dopady, které rozvod na dítě může mít se liší podle jeho vlastností, temperamentu a dalších okolností a těžko říct, jestli jsou více zasaženy děti nezletilé nebo zletilé. Ono totiž zvyknout si třeba ve 20 letech na to, že vaše mamka/taťka má vedle sebe jiného partnera dá docela práci a chvíli to trvá. Někdo nového partnera nemusí přijmout vůbec.

Určitě nejsem proto, aby spolu rodiče zůstávali jen kvůli dětem. Dítě totiž pozná, že je něco v nepořádku i tak. Pozná, že se něco děje a může cítit vinu, že rodiče zůstali spolu jen kvůli němu, obzvlášť pokud vidí, že v ústraní je jeden nebo druhý rodič z takového vztahu špatný. Každodenní hádky, obviňování, ponižování, vyčítání a nedejbože násilí ,šťastné dětství nevytvoří. Proto by takoví rodiče měli jít od sebe, už kvůli braní ohledu na jejich děti.

Rozvod rodičů není nic příjemného, obzvlášť, pokud si nezletilé dítě musí vybrat, u kterého rodiče chce zůstat. To je pak asi jedna z nejtěžších dětských voleb. Rozvod děti mnohdy poznamená a následky si může dítě nést pěkně dlouho, někdy i celý život.

Jaké dopady rozvod na dítě může mít?

  1. Dítě se snaží získat rodičovu pozornost tím, že například každý den nosí ukázat rodiči nakreslené obrázky, neustále s ním chce komunikovat, zhorší se ve škole, začne dělat lumpárny (krádeže, drogy, flákání se venku..) a doufá, že takto na sebe rodiče upozorní, že mu připomene, že je tady.
  2. Dítě začne trpět nočními můrami, začne se bát věcí, které se předtím nebálo (třeba zůstat samo doma), začne se pomočovat, je apatické a stáhne se do sebe.
  3.  Dítě se na rodiče nezdravě upne, chce ho mít jen pro sebe a žárlí na všechny, kteří se k „jeho“ rodiči přiblíží. Pokud si rodič najde nového partnera, dítě je schopno mezi ně zasáhnout, když se například partneři objímají a říct, že maminka je jeho.
  4. Dítě se s rozvodem rodičů nesmíří a přestane s jedním, či druhým rodičem komunikovat, popřípadě s oběma. Rozvod jim vyčítá, protože nevidělo ve vztahu rodičů určité věci, které k rozvodu vedly. Obviňuje rodiče za zkažené dětství.
  5. Dítě začne trpět „bájným lhaním, kdy rodiče přesvědčuje o tom, jak se například ve škole kamarádí s člověkem, který ve skutečnosti neexistuje, navštěvuje kroužek, který ve skutečnosti nenavštěvuje a vymýšlí si tak dokonale, že jde těžko bájnou lhavost odhalit.
  6. Dítě trpí somatickými prvky, jako je bolest břicha, bolest hlavy, při vyšetřeních se nic neprokáže, může za to totiž psychika.
  7. Dítě začne koktat, zadrhávat se v řeči, cítit se vinně za rozvod rodičů, myslí si, že pokud by si například schovávalo hračky, rodiče spolu zůstanou.

Zmínila jsem jen některé možné dopady, ale jdeme na konkrétní ukázky.

Dominice se rodiče rozvedli, když měla tři roky. Někdy v té době začala šilhat, což muselo být později napraveno operací. Nepamatuje si toho moc z doby, kdy se rodiče rozváděli, ale pamatuje si, jak se o ni „tahali“, když  ji jeden nebo druhý rodič vracel či vyzvedával. I tady u jejího předávání se rodiče často hádali, obviňovali, nadávali si a když byla u jednoho nebo druhého rodiče, každý z nich nadával a „hledal špínu“ na rodiče číslo 2. Někdy v sedmi letech začala trpět bájnou lhavostí, za což se na ni dospělí zlobili.  Začala se bát tmy a někdy se jí bojí doteď, přitom je dospělá. Rodiče se spolu neshodli ani, když byla v pubertě a od rozvodu proběhlo několik let.

Tomášovi rodiče se rozvedli, když mu bylo 14 let. Jeho okolí je zvyklé, že Tomáš je hodný, učí se docela dobře, nedělá žádné vylomeniny. Tomáš byl svědkem byl rodičovských častých hádek a následné tiché domácnosti. Potom, co se s matkou odstěhoval po rozvodu do jiného města a začal chodit do nové školy přišlo peklo. Dramaticky se zhoršil ve škole, začal být drzý, uráží své okolí, ve škole si na něj stěžují a začal balancovat na hranici zákona. Otce nechce vídat a hodně se poflakuje venku. Nic ho nezajímá a nebaví.

Milanovi rodiče se rozvedli, když mu bylo 18 let. Jeho otec o něj po rozvodu ztratil zájem, jelikož měl potíže se zákonem. Dnes je Milanovi 30 let a svého otce od 18 let neviděl, protože s Milanem nechce komunikovat. A tak Milan neví ani, kde jeho otec žije. Jeho rodiče se před okolím vždycky tvářili jako šťastný pár a tak Tomáš dlouho pořádně nevěděl důvody, které vedly k rozvodu. Dnes už má Tomášova mamka nového přítele, zvykal si na něj dlouho, ale už ho dokáže respektovat a přijmout.

Co doporučuju: V případě těžkého rozvodu, kdy je rodič zlomený by měl vyhledat odbornou pomoc pro sebe, popřípadě pro své dítě. Existují i rodinné terapie. Dítě z ničeho neobviňovat, místo toho mu ukázat, jak moc ho máte rádi, věnovat se mu co to jen půjde, nešpinit rodiče číslo 2, nenadávat před dítětem na něj, nekritizovat ho. Říct dítěti, že rozvod neznamená, že by ho rodiče přestali mít rádi. Apeluju hlavně na rodiče, dítě nezajímá, že jeho otec je děvkař, lhář a podvodník. Pro něj je to tak či tak otec. Nechte si takové informace pro sebe, řekněte je kamarádce, dítěti to může velmi ublížit.

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.