Úsměvy smutných mužů nejsou k smíchu

Zrovna jsme se s přítelem vrátili z kina, kam jsme zašli na nový český film s názvem Úsměvy smutných mužů, který má stejnojmennou knižní předlohu z pera autora Josefa Formánka. Ačkoli název může působit optimisticky, opak je pravdou, téma filmu je smutné, a moc. Děj se točí okolo pobytu v léčebně a mapuje osudy lidí, kteří bojují s jedním z největších lidských démonů, s alkoholem.

V léčebně se setkávají lidi s různými osudy, které alkohol svedl dohromady a během filmu se o několika pacientech dozvídáme informace ze soukromí a hlavně motiv, proč se na pití dali. Nejde přitom o příležitostné „přihnutí si z flašky“, ale o vážný problém, kdy mnohdy pacientům alkohol vzal doslova všechno, některým i život.

CC0 1.0.

Hlavní postava-Josef F. na tom není  jinak, pobyt v léčebně je jeho ultimátum, kdy v případě selhání bude jen těžko dávat dohromady pošramocené manželství a vztahy v rodině. V titulní roli se pak představí charismatický David Švehlík, který roli alkoholika zvládl na jedničku. Dobrovolný pobyt, propuštění, chvíle na svobodě, opětovné přihnutí si z lahve, zklamání, i návrat do léčebny, to všechno si Švehlík ve filmu vyzkouší.  Mezi další herce, kteří se vyskytují v příběhu, se řadí například Jaroslav Dušek, či Simona Babčáková.

Protože film vychází z předlohy se stejným názvem, pokud by se vám nechtělo do kina, můžete si příběh autora přečíst. Kniha je to čtivá, mnohdy ale hrozně smutná. Alkoholici se často točí v kruhu, kdy jejich pobyt „na svobodě“, trvá jen pár dní, pak se vrátí do zaběhnutých kolejí v léčebně a tak pořád dokola. Jen někteří se z toho dostanou napořád, třeba Josefu F. se to nakonec podařilo, některým z jeho spolupacientů už ne.

Závěrem chci napsat, že jak knihu, tak film můžu doporučit.

P.S. Toto je poslední článek minimálně do 24. 9., odjíždím teď na týden pryč, nabrat nové síly 🙂

Obrázky jsou z Pixabay.com. Nádhled má licenci CC0 1.0.

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.