Velký (nejen) queer článek, znáš všechny pojmy?

Dneska se mrkneme na hodně zajímavé, ale celkem složité téma. Složité hlavně pro mě, protože sepsat to všechno dohromady dalo celkem práci, navíc, dívám se na věc z pohledu hetero člověka, takže je možné, že lidé, kterých se článek týká, nebudou v některých věcech souhlasit. Pokud taková situace nastane, prosím je, aby se mi ozvali nejlíp na Instagram, nebo na mail, abych případné chyby a nedostatky v článku odstranila.

Možná si říkáte, proč se do toho vůbec pouštím, když o tom vím houby, ale je důležité se neustále dozvídat nové věci, chápat, že svět není jen černý nebo bílý, a upozorňovat i na to, co v očích některé části populace může být kontroverzní. Navíc, já lidem popsaným v článku fandím (až na poslední tři pojmy deviantního chování, i když za to nemůžou), a proto jsem podepsala i petici Jsme fér, která se týká homosexuálů, o těch ale řeč nebude. A možná, že díky článku, lidem v něm zmíněným začnete fandit taky, pokud už tak dávno neděláte. Popřípadě vás donutím se nad tématem zamyslet. Navíc, snažím se, aby na blogu byly i smysluplné články. Toto téma může taky některé věci objasnit. Dost okecávání, jdeme na to!

Téma dnešního článku bude  (nejen) o queer lidech. Queer zahrnuje pak všechny, kteří se necítí být součástí heterosexuální orientace (hetero=muž a žena ve vztahu). Taky vám doporučím několik jedinců, kterých se problematika týká, některé filmy a knihy o tématu nebudou taktéž chybět. Bude to zkrátka zajímavé čtení, vzhůru do něj!

Pixabay.com, CC0 1.0.

(Bude to i čtení dlouhé, přeskakujte podle potřeby, nicméně, koho to opravdu zajímá, věřím, že dočte až do konce).

Jako první se zastavíme u pojmu androgyn. Je to osoba, která nezapadá do kategorie „muž“ nebo „žena“, spousta z nich se cítí být tak nějak mezi. Označují se například taky termínem „fluid“. Nejsou svázáni tím, co je  ve společnosti typicky „ženské“ a „mužské“, a to jim dává svobodu v módě, vizáži,  nebo chování. Na první pohled může být obtížné, určit pohlaví člověka na 100%, protože jeho vizáž může být kombinací.

Další pojem, který zmíním a představím, je pansexuál. Jedná se o člověka, který se zamiluje do druhé osoby bez ohledu na pohlaví (zahrnuje i trans). Zamiluje se do něj zkrátka proto, protože ho daná osoba přitahuje, cítí k ní náklonnost a touží po ní. Zamiluje se do osoby proto, jaká je, „ne proto, co má v kalhotách“. (zjednodušeně)

Bisexualita je ve společnosti podle mě známá, ale pro jistotu, jedná se o člověka, který cítí touhu, přitažlivost, lásku a tak dále jak k mužům, tak k ženám. Jedná se o sexuální preferenci= kdo jej zrovna přitahuje.  Cítí se být svým vrozeným pohlavím. Za život může být jeden čas s mužem, pak se ženou, pak zase s mužem.. Někteří lidé bisexualitu neuznávají, stejně jako neuznávají transsexuály, homosexuály atd. Další lidé zastávají názor, že bisexualita neexistuje, nebo že automaticky znamená nevěru svému partnerovi.

Transgender (transsexuál) se necítí být pohlavím, ve kterém se narodí. Narozený kluk se necítí být klukem, holka se necítí být holkou. V oblasti lásky pak můžou dávat přednost jak mužům, tak ženám, většinou, když se jedná o muže procházejícího tranzicí na ženu, dá přednost ženě, a naopak, můžete to být samozřejmě i jinak. Proces tranzice je zdlouhavá a velmi psychicky náročná záležitost.

Pixabay.com, CC0 1.0., stejně jako nádhled.

Drag queen, většinou muž, který se stylizuje do role ženy za zábavním účelem. Stylizací se může i živit. Nejznámější drag queen je nejspíše Conchita Wurst, zpěvačka a ambasadorka světových Pride.

Transvestita bývá často zaměňovaný s transsexuálem. Transvestita muž, netouží po tom, být operativně změněn na ženu (výjimky se můžou vyskytnout). Líbí se mu, (což může dojít až k uspokojení a tužbě) oblékat se do ženských šatů a vystupovat v roli ženy v různých travesty show (za účelem zisku) , popřípadě v životě (za účelem tužby, uspokojení, vzrušení..). Může se jednak jak o heterosexuála, tak o homosexuála, který ale, když například žije se ženou, nemusí zažít 100% sexuální uspokojení právě se svou ženou. Transvetitismus bývá označován jako neškodná sexuální deviace/ anomálie/ fetišismus (na předmět, jako jsou silonky, atd.). Může se jednat jak o homosexuála, tak i heterosexuála. Pak tu máme ještě travestitu, vysvětlíme si to na příkladu muže-herce, který hraje ve filmu ženu. Oblékne se do ženských šatů proto, že je to jeho role, za kterou dostane zaplaceno, jiné pohnutky v tom nejsou.

Shemale (ladyboy) je osoba s ženskými i mužskými pohlavními znaky. Typicky je známa z Thajska. Může, nebo nemusí toužit po operaci pohlaví a odstranění pohlavních znaků.

Intersexuál, je člověk, jehož vnitřní nebo vnější orgány nejsou typicky mužské nebo ženské (příliš často se to ale nestává). Může mít ale jiné tělesné znaky, než které jsou typické na ženu/muže. Ve společnosti se často takový člověk označuje pojmem „hermafrodit“.  Např. Hodnoty testosteronu jsou vysoké (u žen). Známý je případ této závodnice.

Tři pojmy, které nemají nic společného s obsahem článku, ale je důležité je zmínit, jelikož mi nepřijdou tak moc všeobecně známé, a na samotný článek nevydají, jedná se o deviantní chování:

(když už tu řešíme ty pojmy)

Voyer, člověk, kterého vzrušuje pozorovat cizí ženy skrytě, když se svlékají, konají potřebu…

Tušér, osahává neznámé ženy na intimních místech (v MHD, tlačenicích..), nutkavé.

Frotér, muž, který se (nejčastěji v MHD), tře penisem o cizí ženy, nutkavé.

Důležité kontakty pro ty, kteří potřebují pomoci s problémy ohledně vlastní sexuality: Paní doktorka FifkováPaní doktorka Laura Janáčková. Pomoci, a možná i zodpovědět váš dotaz může tato stránka: Tady.

Knihy o tématu (nejen odborné): Will Grayson, Will Grayson, Probuzení Simona Spiera, Transsexualita a jiné poruchy pohlavní identity (Hana Fifková), Pohlavní štvanci (Feinberg), Sexuální deviace (Weiss), Poruchy sexuální preference (Weiss), další knihy třeba tady. Nebo taky tady.

Filmy: Dobrodružství Priscilly, královny pouště, Rocky Horror Picture Show,Dánská dívka, Zkrocená hora, další filmy najdete tady. nebo třeba tady.

 

Instagramy a blogy veřejně vystupujících queer lidí:

Růžovovlasej

Amanda Lepore

Chaz Bono

Conchita Wurst

Caitlyn Jenner

Adam Lambert

Jak se stávám ženou

Cult_of me

Další osoby najdete na mém Instagramu ve „sledování“, stačí jen hledat :).

Než budeš článek komentovat, ujisti se, že je v souladu s pravidly blogu. Pokud bude v rozporu, ušetři sobě i mně čas, a nepiš takový komentář, protože nebude zveřejněn. Děkuji za pochopení. 

Doufám, že vám článek rozšíří obzory, popřípadě pomůže, povzbudí, poradí :)!

!Chtěla bych moc poděkovat osobám nejpovolanějším, které mi pomohly s článkem, obzvlášť Jiřce (blog Jak se stávám ženou), Honzovi (Cult_of me) a mojí sestričce, studující psychologii na UK! 

Co mě k článku přivedlo? Potřeba udělat v pojmech pořádek, a taky potřeba ujistit osoby, kterých se článek týká, že nejsou o nich horší, než ostatní, a že se pochyby a stud netýká jen jich, kamarádka mi totiž řekla, že další dlouholetá kamarádka se stydí přiznat, že je lesba. V dnešní společnosti mi to zkrátka nepřijde v pohodě, neustále se stydět za to, kým jste. Ségra mé poučila taky v tom, že pojmy jako „pansexuál“ můžou být přiřazeny do jiných  (známějších) skupin.

Zdroje využité při práci na článku:

Zdroj 4.

Zdroj 3.

Zdroj 2.

Zdroj 1.

Zdroj 5.

Zdroj 6.

Zdroj 7. 

Zdroj 8.

Zdroj 9.

Zdroj 10.

Zdroj 11.

Nádhledový obrázek

Zdroj 12.

Zdroj 13.

Zdroj 14.

You may also like

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.