VŠ nebo VOŠ, subjektivní názor a zkušenosti

Příhodně tento článek vychází o zkouškovém a taky v době, kdy se maturanti rozhodují, kam zamíří dál, pokud se rozhodnou dále studovat, budu ráda, pokud alespoň malinko pomůže 🙂

Hned na začátku chci zmínit, že jsem prošla jak VŠ, tak VOŠ, kde momentálně studuju. Na VŠ jsem chodila dva roky, na VOŠKU docházím pár měsíců, proto můj názor a zkušenosti jsou subjektivní a u vás to mohlo/může být jinak!

Můj pobyt na VŠ by se dal shrnout jako studenstký život, osamostatnění se, nabrání zkušeností a velké zklamání. Po dlouhém rozhodování u mě zvítězil obor historie, ale už relativně za krátkou dobu bylo jasné, že mě to nebaví, nenaplňuje a očekávala jsem od toho něco úplně jiného. Každý, s kým jsem o škole mluvila říkal, že prvák je nejhorší, je potřeba to vydržet a pak už bude líp, ale ve skutečnosti to ani ve druháku lepší nebylo, a tak jsem pozdě ale přece došla k rozhodnutí, že nemá cenu zbytečně se trápit s něčím, v čem nevidím smysl a školu dobrovolně opustila.

Samozřejmě, být krásný je důležité i ve zkouškovém!

Ano, lituju trochu dvou „ztracených let“, svobody, kterou student na VŠ má v docházce u nepovinných předmětů a ztráty kontaktů, které jsem na VŠ získala, ale celkově svoje rozhodnutí vnímám jako správné. Považuju za důležité ještě zmínít, že pár předmětů bylo super, stejně jako pár vyučujících, ale můj celkový dojem z pobytu na VŠ pozitivní moc není, a může za to hned několik faktorů, o kterých se radši bavím osobně, protože cokoli co bych napsala může vyznít na blogu jinak, než jak bylo míněno a to nechci.
Nezastávám potom názor, že každý by měl mít vysokou a že bez ní jste „nic“, ani že budu zakomplexovaná, že jsem VŠ nedodělala.

Po neúspěchu na VŠ jsem přemýšlela co dál a řešila věci, které jsou potřeba řešit, když nečekaně ukončíte školu. Shodou okolností jsem se dozvěděla o existenci oboru, o kterém jsem uvažovala už ve čtvrťáku na střední, a tím oborem jsou informační služby a knihovnictví, a tak už několik měsíců chodím na VOŠ, kde jsem spokojená, obor mě baví, dává mi smysl a mám k němu blízko už odmala. Knížky jsou celý můj život a jedna z mých radostí.

Jako jediné nevýhody VOŠKY, kterou vám chci více představit, vnímám praktické věci, které se mě týkají, protože žiju sama bez rodičů. Je to potom čas strávený ve škole a počet zkoušek, protože zatímco na VŠ jsem chodila přibližně na 2-3 přednášky denně (cca 3 hodiny času), a třeba čtvrtky a pátky už byly volné a rozvrh jsem měla individuální, na VOŠCE strávím hodin 6, některé dny míň, rozvrh je kolektivní, a počet zkoušek je mnohem vyšší, než na VŠ, což určitě bude individuální obor od oboru, ale pro představu: Na historii jsem měla zkoušky třeba 3, do toho zápočty a kolokvia, na VOŠCE mám zkoušek/zápočtů 9 a do toho odevzdávám seminárky. Taktéž příprava do školy mě stojí mnohem větší úsilí, kdy dostáváme týdenní i domácí úkoly, které jsou povinné, ale zase, může to být individuální, stejně jako tvorba rozvrhu atd. Má to výhody i nevýhody, jako všechno. Známkování se od VŠ liší, na VŠ jste ohodnoceni písmeny od A po F (F je neudělal), na VOŠCE máme známkování 1-4, kdy čtyřka znamená neudělal. Prázdniny na VOŠ máme stejně jako na střední, to znamená třeba jarní prázdniny (týden volna) atd.

CC0 1.0, Pixabay.com

Co se mi VOŠCE líbí je přístup učitelů ke studentům, kdy nás vyučující berou jako lidi a ne jako „čísla“, zajímají se o náš názor, jsou ochotni podat pomocnou ruku a atmosféra hodin je spíše jako na střední, protože VOŠKA je něco mezi střední a VŠ. Co taktéž hodnotím kladně je praxe v druhém a třetím (konečném) ročníku, protože dosud jsem praxi neměla, a to ani na střední a bude fajn podívat se do „terénu“. VOŠKA se ukončuje absolutoriem a napsáním závěrečné práce, když obojí splníte, získáte titul Dis. Pevně věřím, že radost ze studia mi zůstane i nadále 🙂

Jasně, že přístup vyučujících a počet hodin ve škole bude u obou institucí jiný, o tom se nebavím, mně osobně ale zkrátka VOŠKA vyhovuje o hodně více a jsem moc ráda za svoji konečnou volbu. Není to potom tak, že bych šla po statusu studenta, a byla líná jít do práce, ale to nemá smysl na blogu rozebírat, ani nemám chuť se tu obhajovat, protože kdo mě zná, tak ví. I VŠ mi něco dala a neříkám, že si vysokoškolský titul nikdy nedodělám, momentálně to ale neplánuju.

Tak já doufám, že článek vám malinko pomohl zorientovat se v další volbě a pokud máte otázky, ať už na VOŠKU nebo VŠ, budu ráda, když se v komentářích zeptáte 🙂

P.S. V pondělí a úterý mám poslední tři zkoušky, tak doufám, že je úspěšně zvládnu, nový článek očekávejte proto nejdříve až v úterý 🙂

EDIT: Zkoušky jsou za mnou, ale mám novou práci, která vyžaduje přípravu, takže momentálně netuším, kdy vyjde nový článek 🙂

Související články

10 komentářů

 1. Hodně štěstí u zkoušek! 🙂 Já studuju VŠ a máme hodnocení od 1-4 a 4 znamená neúspěch, takže u nás to máme taky tak. Jinak je pravda, že je to hodně o teorii, praxe je málo. Všechno je taky o přístupu a já jsem ráda, že jsem našla obor, který mě baví. Ale třeba zrovna dneska mě jeden učitel docela zesměšnil a měl nepříjemné poznámky. To si pak člověk říká, kde to vlastně studuje.

 2. Ahoj,
  já sama mám absolvovanou VOŠ, teď dokončuju VŠ (na třetí pokus, dvakrát jsem předtím zvolila špatnou školu i obor) a musím s tebou souhlasit.
  VOŠ mi osobně vyhovovala mnohem víc. Ať už to bylo přístupem učitelů, prostředím ale hlavně praxí. V mém oboru byla praxe zásadní. Na VŠ je praxe minimální nebo dokonce žádná. Zatímco na VOŠ je povinné mít 25 % výuky prakticky.
  Je velká chyba, že jsou VOŠky a titul DiS. stále brán podřadně oproti VŠ a titulu Bc. Jde podle mě jen o akademickou nabubřelost.
  Já, pokud se mě někdo zeptá, jestli raději VOŠ, nebo VŠ, tak vždy odpovídám: „Pokud se chceš naučit daný obor a pracovat v něm, jdi na VOŠ. Pokud se chceš stát akademikem, učit se spoustu nepotřebné a někdy i zcela nesouvisející teorie, jdi na VŠ.“
  Netvrdím, že teorie je zbytečná, to v žádné případě. Ale znám VŠ, kde mají studenti v každém semestru cca 14 předmětů. Přitom vím od samotných učitelů, že takové množství předmětů mají studenti jen proto, aby si škola udržela značné množství různých doktorantů, asistentů a kdoví koho ještě…
  Takže za mě rozhodně vítězí VOŠka. Snad se jednou české školství dočká reformy a modernizace, kterou si rozhodně zaslouží a potřebuje jí.
  Hanka

  1. Téda Hani, moc děkuju za Tvůj podnětný a inspirativní názor, sama bych to nevyjádřila lépe :)! Na VŠ jsem úplně nezanevřela, ale chystáme se stěhovat až školu dokončím, takže ji už nechci začínat v současném bydlišti a budu ji dodělávat dálkově později (jestli vůbec). Úplně s tebou souhlasím, i když na některých VŠ alespoń minimální praxe je. Po zveřejnění tohoto článku mi spousta známých napsala, jak to, že už nejsem na VŠ a myslím si, že hodně lidí to vidí jako podřadnější, a když řeknu, že studuju knihovnictví a informační služby, následuje něco jako: „Cože, to se dá studovat? Vždyť na tom nic není!“ Zkrátka to ale bylo moje rozhodnutí (kterým jsem vyvolala četné rodinné diskuze) a jsem opravdu spokojená, přestože i tady se učím předměty zdánlivě nesouvisející s oborem.

   1. Taky díky 🙂
    Jinak teda gratuluju k výběru oboru 🙂 Samotnou by mě lákal 🙂
    Moje první volba VŠ, před 10 lety, byla historie, archivnictví… dostala jsem se, ale realita mě pak zklamala, takže jsem odešla a dnes dělám něco úplně jiného 🙂
    Ono je někdy lepší nechat si koníček „jen“ jako koníček a neznechutit si ho biflováním ve škole 😀

    1. Přesně tak, já o tu historii při provázení taky nepřicházím a zužitkuju i oborové znalosti. Navíc jsem si díky historii rozšířila čtenářský deník a dostala se ke knihám, které by mě nikdy nenapadly číst :), takže k něčemu to bylo.

 3. Těší mě, že se ti podařilo najít obor tvého srdce 🙂 Pro mě takový byl na univerzitě. Známkování jsme měli stejné, jako máte na VOŠce, a množství času, které jsem studiem strávila, bylo mamutí, většinou ovšem na zadku nad knihou a ne ve škole. Bylo to skvělé a neobyčejně naplňující intelektuální dobrodružství, nikdy předtím ani potom jsem nic podobného nezažila. Ten pocit smyslu, obrovského vnitřního rozvoje a nadšení, úplné vášně poznávat… to už se asi nikdy nevrátí. Fakultu ale pro to budu milovat už nadosmrti 🙂

 4. VOŠ jsou super tím, jak jsou praktické. 🙂
  Nemáš v pátky volno? Znám tři holky, které VOŠku dělaly, každá jinou a v pátky měly čas. 🙂 Jedna kamarádka dokonce chodila celý prvák ve čtvrtky na exkurze – většinou přínosné, nebyla to ztráta času, jak by se mohlo zdát.
  VOŠ se mi líbí, ale holt jsou obory, které se bez vysoké školy neobjedou. A pro lidi, kteří jsou spíše „vědci“, je asi VŠ lepší. 😀
  Ale co. Nejdůležitější je, aby každý dělal to, co mu vyhovuje, jde a co ho baví. 🙂
  A ty dva roky na vysoké nejsou ztracené. Určitě ti daly hodně zkušeností. 😉

  1. Teď jsem volno v pátky neměla, jen míň hodin, uvidíme další semestry 🙂 Na exkurze taky chodíme, každý týden, úplně jsem to zapomněla zmínit. S tvým názorem o VŠ souhlasím, třeba učitelka se bez VŠ neobejde, stejně jako doktor atd..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.